ОАЕ поставя световен стандарт в развитието на мирната ядрена енергетика
ОАЕ продължава да укрепва статута си на глобален пример за подражание в разработването на мирна ядрена енергийна програма, която спазва най-високите стандарти за безопасност, прозрачност и международно сътрудничество.
Това се случва в момент, когато светът все повече се обръща към надеждни енергийни източници, които могат да подкрепят прехода към климатична неутралност.
От самото начало ОАЕ възприеха подход, основан на сътрудничество и откритост, като създадоха солидни международни партньорства, най-вече с Република Корея и Съединените щати, за да реализират своите ядрени амбиции.
Мохамед Ал Хамади, управляващ директор и главен изпълнителен директор на Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC), подчерта международния статут на програмата за мирна ядрена енергия на ОАЕ.
Той подчерта успеха на страната в разработването на глобален модел за интегриране на ядрената енергия в разнообразен и иновативен енергиен портфейл.
Ал Хамади отбеляза, че това постижение се корени в далновидното лидерство на ОАЕ, ясно дефинирана пътна карта и твърда ангажираност към най-високите стандарти за безопасност и прозрачност, подкрепени от силно международно сътрудничество.
В изявления пред информационната агенция Emirates News Agency (WAM) Ал Хамади добави, че ОАЕ е пионер в международното сътрудничество и координация в сектора на ядрената енергетика. Той посочи значителните усилия на страната в тази жизненоважна област, които достигнаха своя връх по време на COP28, когато над 30 държави се ангажираха да утроят глобалния капацитет на ядрената енергетика до 2050 г. като част от усилията за постигане на климатична неутралност. Освен това близо 120 компании и банки от цял свят се ангажираха да подкрепят тази амбициозна цел.
Той също така подчерта иновативния модел на международно сътрудничество между ОАЕ и САЩ, който отговаря на изискванията на съвременната епоха и бързото технологично развитие, особено в областта на изкуствения интелект и центровете за данни.
Ал Хамади подчерта, че осигуряването на чисти и надеждни енергийни източници, като ядрената енергия, е от съществено значение за подкрепата на инициативи като проекта „Stargate UAE“. Стартирана от консорциум от технологични компании, инициативата има за цел да позиционира Абу Даби в челните редици на глобалната революция в областта на изкуствения интелект.
От своя страна, ключови организации в ОАЕ, водени от Emirates Nuclear Energy Company (ENEC) и Федералната агенция за ядрено регулиране (FANR), играят централна роля в напредъка на ядрената програма на ОАЕ. Чрез солидна мрежа от стратегически и технически международни партньорства тези институции улесняват трансфера на знания, обмена на опит и развитието на специализиран човешки капитал.
Сътрудничеството с Република Корея е в основата на успешното развитие на ядрената електроцентрала „Барака“. С течение на времето това партньорство се разшири, за да включи нови инвестиционни възможности в международни предприятия, включително внедряването на малки модулни реактори (SMR).
В регулаторната област Федералната агенция за ядрено регулиране на ОАЕ (FANR) поддържа споразумения с корейския си партньор, които обхващат съвместни инспекции и изграждане на капацитет. Тези връзки се засилват допълнително чрез редовни срещи за наблюдение на технологичните постижения и развитието на регулаторната уредба.
Обединените Арабски Емирства подписаха с САЩ поредица от стратегически споразумения, насочени към насърчаване на иновациите и устойчивостта в ядрената енергетика. Те включват Меморандум за разбирателство с Националната лаборатория на САЩ в Айдахо (INL) за разработване на решения за производство на водород, вода и пара в ядрената електроцентрала в Барака.
ОАЕ също така си партнира с TerraPower за подкрепа на разработването на усъвършенствани реактори и подписа меморандум за разбирателство с General Atomics (GA), водеща американска компания за усъвършенствани технологични решения, за сътрудничество в използването на усъвършенствани технологии и материали за доставка на ядрена енергия.
Наскоро беше обявено партньорство с GE Vernova за съвместна оценка на внедряването на технологията BWRX-300 Small Modular Reactor (SMR) на международно равнище.
Като част от усилията си за разширяване на мрежата си от стратегически партньорства, ОАЕ активно проучва възможности за сътрудничество с Китай в разработването и експлоатацията на атомни електроцентрали, както в страната, така и в трети държави. Областите на сътрудничество включват експлоатацията и поддръжката на ядрени съоръжения, разработването на високотемпературни газоохлаждаеми реактори, веригите за доставка на ядрено гориво и инвестиционните възможности.
Успоредно с това FANR засили връзките си с партньорски агенции чрез споразумения, които подобряват сътрудничеството в областта на ядрената безопасност, сигурността, неразпространението и изграждането на капацитет, като по този начин затвърди ангажимента на ОАЕ към глобалното управление в ядрената област.
В ход, който подчертава разширяващото се международно присъствие на ядрената програма на ОАЕ, ENEC подписа споразумение за сътрудничество с Румъния. Като част от споразумението, ОАЕ ще подкрепи разработването на проект за малък модулен реактор (SMR) в Румъния, подкрепен с инвестиция от 275 милиона долара.
ОАЕ продължава да утвърждава лидерството си като регионален модел за страните, които преследват ядрената енергия като стратегическа опция.
ОАЕ и Кралство Саудитска Арабия сключиха първата двустранна инициатива за сътрудничество в ядрената регулаторна индустрия. Сътрудничеството е вследствие на споразумението от 2019 г. за мирното използване на ядрената енергия между двете страни.
То бе последвано от регулаторни партньорства, фокусирани върху обмена на опит, подобряването на законодателните рамки и укрепването на готовността за реагиране при извънредни ситуации.
Разширявайки регионалното си влияние, ОАЕ и Египет подписаха меморандум за разбирателство (МР) на COP28. МР определя рамката за проучване на възможностите за сътрудничество в насърчаването на използването на мирна ядрена енергия и обмена на знания.
източник: www.wam.ae