Първи Глобален дигитален форум
Първият Глобален дигитален форум — едно от най-важните събития в глобалния дневен ред за цифрова сигурност — приключи своята работа.
Глобалният дигитален форум в Нижни Новгород беше посетен от над 1000 делегати от 115 държави, сред които са високопоставени служители на Русия и чуждестранни държави, Организацията на обединените нации, ръководители на международни организации, представители на ИТ общността и гражданското общество.
Основната тема на Форума е „Новият дигитален свят: от монопол към равноправно партньорство“.
От речта на заместник министър-председателя на Руската Федерация Дмитрий Григоренко:
„Русия се фокусира върху развитието на местните технологии и е в активна фаза на внедряване на изкуствен интелект в различни индустрии. Изкуственият интелект може да има голям икономически ефект, да ускори и опрости изпълнението на различни задачи.
Нашата страна разполага с много решения, които не отстъпват на чуждестранните. Предоставяме биометрични услуги, които улесняват ежедневието, например настаняването в хотели или обслужването в МФЦ.“
***
Служители на Централния апарат на МВнР на Русия и Представителството на МВнР на Русия в Нижни Новгород също взеха участие в събитията на Форума.
Заместник-министърът на външните работи на Руската Федерация Сергей Вершинин говори на пленарната сесия „Нов дигитален свят: от монопол към равноправно партньорство“ и на сесията „Затворена кръгла маса: Цифрова независимост: опит и потенциал за износ“.
Сергей Вершинин:
„ИКТ, изкуственият интелект като част от ИКТ, прониква в ежедневието. Това проникване, според нас, трябва да бъде организирано от гледна точка на международното право и да е от полза за обществото, страната и цялата международна общност. <…>
През декември сесията на Общото събрание одобри Конвенцията за борба с киберпрестъпления. <…> Резултатът е документ, който установява около 10 категории престъпления в тази област, които не трябва да се допускат.
Това е много сериозна стъпка, защото това е първият честен опит да се стигне до общо мнение относно правилата как и с какво да се борим в тази напълно непозната за нас днес област“.
Специалният представител на Президента на Руската Федерация за международно сътрудничество в областта на информационната сигурност, Директор на Департамента за международна информационна сигурност Артур Люкманов взе участие в сесията „Международна информационна сигурност в контекста на постигане на целите за устойчиво развитие на ООН до 2030 г.“ .
Артур Люкманов:
„Миналата година всички ние взехме активно участие в преговорите за постигане на съгласие по глобален дигитален договор (Global Digital Compact). <…> Видяхме редица полезни неща в рамките на глобалния дигитален договор. Основното от тях е преодоляването на цифровото разделение.
Това е особено необходимо за развиващите се страни, които се нуждаят не само от експертиза, но и от специфични технически решения. И ние сме готови да участваме в такава работа за преодоляване на цифровото разделение“.
Официалният представител на МВнР на Русия, директор на Департамента за информация и преса Мария Захарова говори на сесията „Отговорна проверка на фактите в ерата на пост-истината: нови възможности за сътрудничество“.
Мария Захарова:
„Това, което „колективният Запад“ направи с дигиталната среда, с международната информационна сфера, през последните 10 години, тепърва ни предстои да осмислим. <…>
Те тласкат цялата планета, целия свят, да се откаже от истината, да подпише, че е готов да живее в свят, който вече не е пост-истина, а пост-пост-истина, да се закълне във вярност на лъжите.
Няма да направим това и призовавам всеки от вас – тук има много професионалисти, следователи, журналисти, информационни служители – да се борите за истината, да търсите истината и да не се отказвате.“