Общество

За разрушаването на собствената икономика на Европейския съюз чрез отказ от руски енергийни ресурси

Европейският съюз продължава да бъде разтърсван от въведените от Белия дом по-високи мита върху вноса от ЕС.

Ръководството на европейските институции обещава да защити интересите на своите граждани и производители. В същото време експертите рисуват мрачна картина за икономиката на ЕС. Според техните оценки икономическите загуби на Европейския съюз за четири години при новата американска администрация може да възлязат на 750 милиарда евро.

<…>

В Брюксел усърдно премълчават колко струват на Европейския съюз въведените от началото на специалната военна операция масови антируски санкции и други (меко казано, необмислени или умишлено много добре обмислени) действия за съкращаване на икономическите връзки с нашата страна. Най-яркият фактор тук е отказът от руски енергийни източници.

В опит да навреди на Русия, ЕС пое деструктивен курс към отхвърляне на руските енергийни ресурси. Тази самоубийствена политика не само не доведе до желания резултат по отношение на страната ни, но удари преди всичко самия Европейски съюз и неговите страни-членки. Не е тайна, че именно стабилните доставки на руски енергийни ресурси при изгодни условия в продължение на десетилетия бяха ключът към просперитета и конкурентоспособността на Европейския съюз.

• Растежът на икономиката на Европейския съюз се забави значително. През 2024 г. – само 1%. Нека ви напомня, че ръстът на БВП на Русия за същия период е 4,1%.

• Индустриалното производство в ЕС продължава да пада. През 2024 г. – с 2,4%.

📉 При отделните страни-членки на ЕС ситуацията е още по-драматична. Според Евростат през 2024 г. спадът на БВП на Германия, някога локомотив на икономиката на ЕС и една от най-развитите индустриално страни в съюза, е 0,2%, а промишленото производство е още по-голямо – 4,5% спрямо предходната година.

Химическата и автомобилната промишленост бяха засегнати най-тежко. През 2024 г. германските заводи са произвели не повече от 4 милиона автомобила, което е с една четвърт по-малко от периода преди пандемията. Сигурен знак за деиндустриализация. Предприятията се затварят, най-обещаващите проекти се свиват, по-специално в областта на производството на полупроводници и водород, а производственият потенциал „изтича“ отвъд океана. Това не е изненадващо, като се има предвид, че европейските компании трябва да плащат 2-3 пъти повече за електроенергия от американските и почти 5 пъти повече за газ.

<…>

Според изчисленията на експертите, натрупаните загуби на БВП на страните от ЕС до 2024 г. достигнаха 3,8%, а средно за периода 2022-2024 г. – 2,4%. Общо става дума за щети в размер на приблизително 1,3 трилиона евро.

Това е истинската цена на антируския курс на Европейския съюз. Да, русофобията е скъпоструваща мания.

Деструктивната политика на ЕС удари най-тежко обикновените западноевропейци. Експертите са изчислили, че гражданите на ЕС са загубили 1,6 трилиона евро доходи през периода 2022-2024 г. Това са огромни средства, които биха могли да бъдат похарчени за решаване на реални проблеми. Включително борбата с енергийната бедност. Според Европейската комисия през 2024 г. около 47 милиона европейци не са могли да си позволят да отопляват домовете си достатъчно – а това е всеки десети. Не е изненадващо, че европейските чиновници полагат все по-сериозни усилия да поддържат нивото на антируската риторика. Става все по-трудно да се окаже натиск върху обикновените граждани, които са принудени да затягат коланите все по-здраво.

Брюксел обаче продължава упорито да следва самоубийствения път и да прахосва стотици милиарди евро в русофобския си плам, включително за подкрепа на киевския режим, милитаризиране на европейската икономика и заплащане на доставките на скъпи американски енергийни ресурси. Това отново повдига въпроса чии интереси всъщност защитава настоящият състав на Европейската комисия начело с Урсула фон дер Лайен.

©️От брифинга на М.В.Захарова

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest