Защо наричат този град „столицата на Сибир“
Преди малко повече от век Новосибирск е малко село с едва няколко хиляди жители.
Днес той е третият по големина град в Русия по население.
Разположен в югозападен Сибир, Новосибирск е уникален град на рекордите. Тук се намират най-големият планетариум, най-голямата зоологическа градина, най-големият театър и най-голямото летище в азиатската част на Русия, както и най-дългият метро мост в света (2145 м). Седемкилометровият „Червен булевард“ е една от най-дългите улици в света, а 40-метровата улица „Сибстройпут“ е една от най-късите.
Hово-Николаевск (съвр. Новосибирск) на границата на XIX и XX в.Свободни източници
Новосибирск, който до 1926 г. се казва Новониколаевск, е основан през 1893 г. като малко селище за строителите на жп моста над р. Об. „В момента той е купчина грозни, набързо скалъпени сгради, в които живеят работниците, дошли да строят железния път, и различни търговци“, пише търговският агент Юлиус Шмид.
Пазарски площад (съвр. площад „Ленин“), 1913Свободни източници
Но доброто географско положение на населеното място не му позволява да изпадне в забрава. Той не само се намира на брега на голяма река, но през него минава и Големият сибирски път (както се нарича по онова време Транссибирската железница), който свързва европейска Русия с Далечния изток.
Свободни източници
Наблюдавайки бързия икономически и демографски растеж на града, комисарят по образованието на СССР Анатолий Луначарски през 1928 г. нарича Новосибирск „сибирския Чикаго“. За по-малко от 69 години от дата на основаването си, той достига статут на град с над 1-милионно население, което е абсолютен световен рекорд. Днес населението му е над 1,6 милиона души, което превръща Новосибирск в един от най-големите градове в страната след Москва и Санкт Петербург.
Legion Media
Разположен далеч от бойните полета на Втората световна война, Новосибирск се превръща в надежден тил за Червената армия. Около 30 големи промишлени предприятия, евакуирани от западните райони на страната, работят ефективно в града за нуждите на фронта. Една четвърт от всички артилерийски муниции, използвани от съветските войски, са произведени в Новосибирск.
16 януари 2022Legion Media
Градът се развива не само в индустриален план, но и в научен. Още през 1930-те тук са открити десетки научни лаборатории, изследователски и проектантски институти. През 1957 г. е построен Академгородок – един от най-важните научни и образователни центрове в Съветския съюз, чиято слава днес се носи далеч отвъд границите на страната.
ПланетариумLegion Media
Новосибирск е гордостта на СССР и често е показван на високопоставени гости. Шведският премиер Улоф Палме, френският президент Шарл дьо Гол и американският президент Ричард Никсън са сред неговите посетители. През 1970 г. астронавтът Нийл Армстронг, първият човек, стъпил на Луната, готви рибена супа на бреговете на Новосибирския язовир на р. Об, известен като „Обско море“.
Legion Media
Също както за останалата част от страната, разпадането на СССР в началото на 1990-те е тежък удар за Новосибирск. В резултат на съкратеното финансиране и разпадането на междурегионалните икономически връзки, индустриалното производство се свива три пъти. Чак в началото на 2000-те години ситуацията се стабилизира.
Legion Media
Днес Новосибирск е най-големият икономически, културен, транспортен, образователен и научен център в Сибир. Като административен център на Новосибирска област и Сибирския федерален окръг градът днес си е заслужил правото да бъде неофициално наричан „Столицата на Сибир“, а сериозни конкуренти за това твърдение няма.
Legion Media
автор: БОРИС ЕГОРОВ
източник: bg.rbth.com