12 декември – Ден на Конституцията на Руската Федерация
На 12 декември 1993 година – точно преди 30 години – в национален референдум, в който участват 58,2 милиона руснаци (54,8% от общия брой избиратели), е приет основният закон на страната – Конституцията на Руската Федерация.
Конституцията официално влиза в сила на 25 декември 1993 година.
В основния документ на страната са закрепени принципът на разделение на властите и федералното устройство на държавата.
Конституцията на Русия се състои от преамбюл, два раздела, девет глави, 137 члена и девет параграфа от преходни и заключителни разпоредби.
Конституцията има върховна юридическа сила, пряко действие и се прилага на територията на цялата страна.
«Екземпляр № 1» на основния закон на страната ни се съхранява в библиотеката на Кремъл. При встъпване в длъжност Президентът на Руската Федерация полага клетва, като държи дясната си ръка върху този екземпляр от Конституцията. Клетвата се състои от 33 думи и гласи следното:
Заклевам се, когато упражнявам правомощията на президента на Руската Федерация, да зачитам и защитавам правата и свободите на човека и гражданина, да спазвам и защитавам Конституцията на Руската Федерация, да защитавам суверенитета и независимостта, сигурността и целостта на държавата, да служа вярно на народа.
Ръководството на външната политика на Руската Федерация се осъществява от Президента на Русия (от Член 86)
Отделно е очертана ролята на международното право като неразделна част от правната система на Русия. Член 15, параграф 4 гласи: Общопризнатите принципи и норми на международното право и международните договори на Руската Федерация са неразделна част от нейната правна система. Ако международният договор установява правила, различни от предвидените в закона, тогава се прилагат правилата на международния договор.
Два екземпляра на Конституцията посетиха космоса – в орбиталната станция «Мир» през 1999 година и в Международната космическа станция през 2005 година – заедно те прекараха 329 дни извън Земята.