Региона

Община Казанлък е първата в България с изцяло електрифициран транспорт на цялата си територия

На официална пресконференция кметът на община Казанлък Галина Стоянова и заместник-кметът Аксения Тилева дадоха пълна информация за Проект „Екологосъобразна мобилност“ Община Казанлък и Община Павел баня.

Кметът посочи три важни новини за всички граждани. Първата е, че в община Казанлък е изпълнена една основна цел, а именно – на територията на Общината вече няма частни превозвачи. Тя посочи, че въпреки трудностите е удовлетворена, че най-накрая всички граждани, които ползват услугата ще получават качествена такава. Втората новини е в община Казанлък, която е и първата, закупила електрически автобуси в България, ще бъде и изцяло електрифицирана в траспорта си. Това означава, че и градските и междуселищните автобуси ще бъдат електрически, изключение правят само 4 високопланински села. „Предоставяйки високо качество на услуга на всички жители на територията на Общината, смятам, че вече няма да бъдем длъжници на нашите граждани.“ каза Галина Стоянова. Третата е, че с двата етапа на този проект община Казанлък е създала една добра практика в България , която се мултиплицира в съседна община, а именно Павел баня. Заместник -кметът на Павел баня г-жа Милена Кавръкова благодарности от името на кмета Иса Бесоолу и сподели, че работата с община Казанлък е била плавна и се е усетило, че има едно истинско партньорство.

Заместник – кметът Аксения Тилева изложи всички данни по проекта като посочи, че основната цел на проекта е да се подобри трайно състоянието в транспортно отношение и да се постигне развитие на устойчива градска мобилност. Стойността на проекта е 8 313 622, 61 лева с ДДС, от които Европейско финансиране : 6 250 346, 35 лева с ДДС, национално финанциране: 18 577, 80 лв и собствен приност: 2 044 698, 46 лв с ДДС. Във втория етап са доставени 12 електробуса и 6 броя зарядни станции. 
Предстои и трети етап от проекта, който ще е за „Изпълнение на мерки за безопасна градска мобилност, насочени към пешеходците“. В него са включени изцяло модернизиране на 6 броя пешеходни пътеки, които са подадени от компетентните органи като най-опасни. 
В заключение се подчерта, че главните цели на проекта са да се създаде екологичен, надежден и привлекателен траспорт, да се намалят вредните емисии, да се осигури безопасна градска среда за уязвимите групи пешеходци и да се надгради средата за устойчиво развитие и мобилност в подкрепа на нисковъглеродните стратегии.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest