XVI Фестивал на детско-юношеското театрално творчество „Малкият принц“ – Велико Търново

От 6 до 8 май 2022 г. в МДТ „Константин Кисимов” се проведе XVI Детско-юношески театрален фестивал „Малкият принц“, организиран от Община Велико Търново и Народно читалище “Извор – 1873” с. Самоводене.

В продължение на три дни великотърновската публика се наслади на 19 прекрасни спектакли в двете възрастови групи – за детски и юношески театър.

Участваха 19 театрални състави и школи от цялата страна, като общият брой на участниците надхвърли 230.

Фестивалът „Малкият принц“ отново доказа, че е един от най-големите форуми в областта на любителския детско-юношески театър. Високото ниво на постановките и прекрасната игра на младите таланти искрено зарадваха журито и публиката.

Журито в състав Йоана Буковска-Давидова – председател, Николай Априлов, Станимир Трифонов, Тони Минасян и Антони Цонев присъди следните награди, осигурени от Община Велико Търново и Народно читалище „Съгласие“ – гр. Дебелец, връчи следните награди:

I. КАТЕГОРИЯ ДЕТСКИ ЛЮБИТЕЛСКИ ТЕАТРИ (участници до 14 години):

Голямата награда на фестивала за най-добър спектакъл – статуетка „Малкият принц”, 400 лв. и грамота, бе присъдена на постановката „ПРИКЛЮЧЕНИЯТА НА МАЯ В СТРАНАТА НА БЕЗЦВЕТНИТЕ ЗАКОНИ” от Магда Борисова, на Детски театрален състав при НЧ „Развитие- 1870“, град Севлиево, постановка на Никола Узунов.

Първа награда за спектакъл на състав, воден от професионален режисьор не се присъжда.

Първа награда за спектакъл на състав, воден от непрофесионален режисьор – плакет, грамота и 300 лв. бе присъдена на Вокална студия „ДоРеМи“, трио „Елмина“ и Балет „Б2“ при „Сдружение за българска музика и изкуство“– град Силистра за мюзикъла „НОВИТЕ ПРИКЛЮЧЕНИЯ НА СЛАВНИТЕ КОТЕТА” – Музика – Стефан Димитров, Либрето и текст – Гергана Сотирова, постановка Надя Ботева.

Индивидуални награди – първа възрастова група:

  • Наградата за най-добра мъжка роля – плакет, грамота и 130 лв. получава Стефан Куртов (13 години) за ролята на Шипучин в „Юбилей” от Антон Павлович Чехов, Детско юношески театър „Мускетарите“ към ЦПЛР- ОДК – град Перник.
  • Наградата за най-добра женска роля – плакет, грамота и 130 лв. получава Карина Чифлиджанова (9 години) за ролята на Маш от спектакъла „МИШ И МАШ” от Анита Тарасевич, Детска Театрална школа „АлЯ“ при НЧ „Никола Вапцаров- 1922“ – София.
  • Наградата за поддържаща женска роля – плакет, грамота и 80 лв. печели Габриела Гочева (13 години) за ролята на Мадлен в спектакъла „ПОСЛЕДНИТЕ МУСКЕТАРИ” от Валери Петров, Театрално студио Артистик при ЦПЛР – ОДК, гр. Силистра.
  • Наградата за поддържаща мъжка роля в тази възрастова категория не се присъжда.

II. КАТЕГОРИЯ ЮНОШЕСКИ ТЕАТРИ (участници от 14 до 19 години):

Голямата награда на Община Велико Търново за най-добър спектакъл – статуетка „Малкият принц”, 400 лв. и грамота бе присъдена на постановката „ХОТЕЛ МЕЖДУ ТОЯ И ОНЯ СВЯТ” от Ерик – Еманюел Шмит, на Театрално Студио  при Арт център „Арлекин“–Варна, постановка на Стоянка Гунчева.

Журито присъди три първи награди на състави, водени от професионални режисьори:

Първа награда за спектакъл – плакет, грамота и 300 лв., спечели Театрално студио „Артистик“ при ЦПЛР – ОДК гр. Силистра с „ПОСЛЕДНИТЕ МУСКЕТАРИ” от Валери Петров, постановка на Христо Христов.

Първа награда за спектакъл – плакет, грамота и 300 лв., спечели още и Театрална школа „Водолей“ при Сдружение Арт Асоциация „Водолей“- София  с „АНТИГОНА” по Софокъл и Жан Ануи, постановка на Симона Попова.

Първа награда за спектакъл – плакет, грамота и 300 лв., и  за Театрално студио „Смехурко“ при ЦИКО „София“- филиал Банкя  със „СЪМНИТЕЛНАТА ИСТИНА” от Хуан Руиз де Алакрон, постановка на Цвете Лазарова.

Първа награда за спектакъл на състав, воден от непрофесионален режисьор не се присъжда.

Наградата на публиката с 47 гласа получи спектакълът „ПОСЛЕДНИТЕ МУСКЕТАРИ” от Валери Петров, Театрално студио Артистик при ЦПЛР – ОДК Силистра.

Индивидуални награди – втора възрастова група (14-19 год.):

  • Наградата за най-добра мъжка роля – плакет, грамота и 130 лв. печели Денислав Богданов (16 години) за ролята на Мичо в спектакъла „УСМИВКАТА НА НУШИЧ” от Бранислав Нушич, Младежки театър при СУ „Васил Левски“ – гр. Севлиево.
  • Наградата за най-добра женска роля – плакет, грамота и 130 лв. получава Мила Бонева (18 години)  за ролята на Мари от спектакъла „ХОТЕЛ МЕЖДУ ТОЯ И ОНЯ СВЯТ” от Ерик- Еманюел Шмит, Театрално студио при Арт център „Арлекин“ – Варна.
  • Наградата за поддържаща мъжка роля – плакет, грамота и 80 лв. се присъжда на Тервел Дянков (18 години) за ролята на Домин в спектакъла  „Р.У.Р.” от Карел Чапек, Театрална трупа „Опит за летене“ – Сливен.
  • Още една награда за поддържаща мъжка роля – плакет, грамота и 80 лв. се присъжда на Преслав Георгиев (15 години) за ролята на Иван Ломов  в спектакъла „ПРЕДЛОЖЕНИЕ” от Антон Павлович Чехов, Детско- юношеско театрално студио „Магия“ – с. Самоводене.
  • Наградата за поддържаща женска роля – плакет, грамота и 80 лв. печели Йоанна Новакова (17 години) за ролята на Дон Хавиер (наставникът) в спектакъла „СЪМНИТЕЛНАТА ИСТИНА” от Хуан Руиз де Алакрон, Театрално студио „Смехурко“ при ЦИКО „София“- филиал Банкя.

Награда за най-ярко актьорско присъствие на името на Симеон Иванов – грамота и 100 лв. – се връчва от Народно читалище „Съгласие-Дебелец”, гр. Дебелец, на Тео Димитров на 15 години за ролята на Д’Артанян от „ПОСЛЕДНИТЕ МУСКЕТАРИ” от Валери Петров, Театрално студио Артистик при ЦПЛР –ОДК, гр. Силистра.

Организаторите от Община Велико Търново и Народно читалище “Извор – 1873” с. Самоводене благодарят на участниците за прекрасните спектакли, на авторитетното жури, на ръководството и техническия персонал на МДТ „Константин Кисимов“ за любезното домакинство и отличния професионализъм и не на последно място – на прекрасните водещи на фестивала Полина Петкова и Цветелин Илчев.

До нови срещи през пролетта на 2023 г.!

Pin It on Pinterest