Възстановяването на минералния извор в Мараш – приоритет пред кметския екип
Възстановяването на минералния извор в село Мараш е основен приоритет на кметския екип и вече са налице първи видими резултати.
Водата от минералния извор потече отново към басейна. Днес дейностите по възложеното от Общината пробно водочерпене инспектираха кметът проф. Христо Христов и заместник-кметът по „Европейски политики, култура и туризъм“ – Даниела Русева.
„Експертите ще кажат дали сондажът е на необходимата дълбочина, водата все още не е гореща. Характерния мирис на минерална вода го има, но типичния цвят, който помним от миналото, все още го няма. Предстои да се вземат проби от водата, които ще бъдат изпратени в акредитирана лаборатория за анализ“, обясни кметът проф. Христо Христов. Той уточни, че след като бъдат готови резултатите от изследването, което трябва да покаже дали водата е запазила химичния си състав и лечебните си свойства, Общината ще търси инвеститори за изграждане на балнеокомплекс.
„Предвиждаме да удължим издаденото от Министерството на околната среда и водите разрешително за безвъзмездно ползване на находището. Да бъде поне за 25 години, предвид обстоятелството, че никой инвеститор не би вложил финансов ресурс за концесия, от която остават 12 години“, посочи градоначалникът и допълни, че успоредно ще се работи в посока изграждане на съпътстваща инфраструктура в района.
„Два са вариантите за бъдещи инвестиции – частен инвеститор или чрез публично-частно партньорство, с участието на Общината“, обясни пред жители на село Мараш кметът на Шумен. Професор Христов допълни, че ангажимент на бъдещия инвеститор ще бъде изграждането на пречиствателна станция, без която няма как водата да бъде използвана за здравно-санаториални цели.
„Водочерпенето е за 72 часа, водата беше пусната снощи след 17:00 часа, така че се надяваме да потече и тази вода с характерния ръждив цвят. Утре специализирана лаборатория ще вземе проби от водата за изследване на химичния състав, като вече сме задължени от Министерството на околната среда и водите два пъти годишно да правим такъв анализ“, каза заместник-кметът Даниела Русева.
Заделените средства в общинския бюджет тази година са 300 хил. лева за проучване и възстановяване на сондажа. Идеята е хората да могат свободно да ползват целебната вода, докато бъдат реализирани конкретни инвестиционни намерения, свързани с развитието на балнеоложкия комплекс.
Увереност, че възстановяването на минералния извор в Мараш ще допринесе за развитието на туризма и ще подобри качеството на живот на местните жители, изрази кметът на селото – Красимира Минкова.
„Всички ние вярваме във Вас и съвместно трябва да направим чудеса“, каза кметът на Мараш, която също е сред радетелите на каузата за възстановяване на лечебния минерален извор.