Региона

Разширението на пречиствателната станция за пречистване на азот и фосфор в Пазарджик започна да се строи отново

Строежът на дългоочакваното разширение на пречиствателната станция на Пазарджик беше възобновен.

Това стана възможно, след като ръководството на Община Пазарджик подсигури най-накрая възобновяването на проекта след голямо забавяне.

През последните години немалка част от средствата, предназначени за ключовото разширение за отстраняване на биогенни елементи – азот и фосфор – са били отклонявани и харчени за друго. Новото ръководство на общината беше изправено пред риск да трябва да върне вече превежданите средства на Министерство на околната среда и водите. Благодарение на експедитивни действия от страна на администрацията средствата за разширението бяха подсигурени, проектът беше отворен отново и се пристъпи към изпълнение. 

Новото разширение на станцията ще отстрани тези рискове и ще може да подсигури по-добра питейна вода за до 156 000 души в целия регион. След осъществяването на проекта ще се пристъпи и към свързване на пречиствателната станция с новите изграждащи се канализации на населените места в региона, за да могат всички села да бъдат скачени. 

Новата канализация на село Ивайло вече се строи, като тази година се възлага и проектирането на канализацията на Мокрище, чийто строеж ще може да започне след подсигуряване на средствата по програма. Готов е и проектът за свързване на село Главиница към пречиствателната станция. Скоро ще се обяви и процедурата за реконструкция и модернизация на довеждащите колектори от индустриалната зона към пречиствателната станция. Предстои и изграждане на канализационна помпена станция за отпадните води на с. Добровница.

Обновената пречиствателна станция в Пазарджик представлява значим напредък в управлението на отпадните води и екологичната устойчивост на региона, като допринася за изпълнението на националните и европейски екологични цели. Пречиствателната станция е част от по-широкия ангажимент на България към подобряване на екологичните стандарти и управлението на природните ресурси в Европа и разкрива потенциала за значително подобряване на здравеопазването в населените места и достъпът до чиста питейна вода.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest