Региона

Радио Пловдив постави паметна плоча с барелеф на журналиста Владимир Сис

Радио Пловдив постави паметна плоча с барелеф на чешкия журналист и общественик Владимир Сис на фасадата на сградата.

Тя бе официално открита от чешкия посланик у нас Н. Пр. Мирослав Томан, члена на УС на БНР Теодосий Спасов, директора на Радио Пловдив Чавдар Каришев и почетния консул на Чехия в Пловдив проф. Иван Соколов.

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев разказа за историята на сградата на медията в града и заслугата на чешкия журналист и общественик за изграждането й. „През 1928 г. Пловдив е бил изключително пострадал от земетресението в Чирпан. Много сгради са били разрушени и Владимир Сис подема кампания чрез своя вестник „Народни листи“ и събира значителната за времето си сума от 160 000 златни крони, които той дарява на община Пловдив с молбата да бъде изградена красива обществена сграда. Така през 1934 година се открива Дом на изкуствата и печата, в която от 1962 година се помещава Радио Пловдив. Негова е заслугата тази сграда да съществува и е в същия вид оттогава с леки подобрения“, посочи в словото си Чавдар Каришев. Той допълни, че известният чешки журналист е бил голям приятел на България, но за съжаление е бил жертва като антифашист както на режима преди 1945 година, така и след това, когато името му умишлено е било забравено.

„За съжаление, Владимир Сис не е сред портретите на чехи от стените, живели у нас и които сме свикнали да почитаме, като Иречек, братя Шкорпил, Йосиф Шнитер и други. Но трябва да помним личността му. През 1912 г. той се установява в България и от тогавашен изявен сърбофил се превръща в един от най-изявените българофили. Участва в Балканската, в Междусъюзническата, в Първата световна война в рамките на българската армия като военен кореспондент на чешки издания“, разказа бохемистът от БАН проф. Владимир Пенчев.

От своя страна чешкият посланик в България Мирослав Томан подчерта изключителните качества на личността на Владимир Сис. „Владимир Сис е важна личност – журналист, публицист, общественик за Чехия, която популяризира културата на България. Като антифашист е бил гонен, а след това по време на комунистическия режим е бил репресиран. През 1998 година чешкият президент Вацлав Хавел му връчва посмъртно почетна значка. Той е живял дълго време в България и е бил ревностен защитник на българската кауза. Именно затова съм щастив заедно да открием негова паметна плоча с барелеф в Пловдив“, посочи от своя страна Н. Пр. Мирослав Томан.

Паметната плоча с барелеф на чешкия журналист е дело на известния пловдивски скулптор и преподавател Атанас Карадечев. Инициативата е на екипа на Радио Пловдив и се реализира с финансовата помощ на почетния консул на Чешката република в Пловдив проф. Иван Соколов. Той подчерта, че инициативата е знак на уважение към достойни личности, оставили следа в историята.

„За мен е огромна чест да бъда част от инициативата по откриване на паметна плоча на журналиста, публициста и приятел на България Владимир Сис. Той е не само мост между нашите два народа, но и глас на истината и свободата в едно сложно за Европа време. Тази паметна плоча ще напомня на поколенията за силата на словото, за ролята на журналистиката в изграждането на демократични общества и за трайните културни връзки между Чехия и България“, посочи проф. Иван Соколов.

Събитието е част от проявите, с които Радио Пловдив отбелязва своята 70-та годишнина. На събитието присъства заместник-кметът по култура Пламен Панов и председателят на Съвета на директорите на Холдинг КЦМ инж. Румен Цонев, членът на УС на СБЖ Екатерина Кючукова и журналисти от пловдивските дружества, представители на медии, НПО, компании и общественици.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest