Община Варна обезопаси района около колоните на арката в Морската градина, по случая са информирани МК и НИНКН
Кметът поиска спешна резитба на опасни и сухи клони и дървета до 15 септември
Община Варна обезопаси незабавно района около рушащата се колона на арката на входа Морската градина. По случая са информирани Министерство на културата (МК) и Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). На мястото са поставени временни ограждения за безопасността на гражданите и се очаква становище за последващи действия по реставрацията на обекта от страна на културното министерство, тъй като правомощията по стопанисване принадлежат на държавата. Това докладваха на кмета Благомир Коцев по време на днешната оперативка във връзка падналите в неделя парчета на колонадата на входа на Морската градина. По случая Коцев възложи на заместник-кмета по образованието и културата комуникацията с държавните институции и пълното съдействие от страна на Общината.
Кметът нареди още до 15 септември спешно да бъде извършена резитбата на сухи клони и опасни дървета, като приоритетни са зоните около детските градини и училищата. Вътрешните дворове са отговорност на директорите, посочиха от ресорната дирекция. Огледи и резитба трябва да се извърши и в зоните, където има струпване на хора – градинки, площади и улици. Коцев поиска от районните кметства да изготвят доклади за графика на дейностите и отчети за напредъка на премахването на сухи и проблемни дървета и клони.
Екип от еколози ще започне днес и резистографско обследване на всички дървета в градинката зад ДТ „Стоян Бъчваров“ и на други публични места. Изследването се налага, поради факта, че на външен вид дърветата са живи и зелени, но на места има незабележимо без апаратура, засушаване във вътрешността на стволовите, което изисква прецизна експертна оценка. Ще се извърши резитба и на други 12 дървета с опасни клони в градинката до театъра, с цел гарантиране на безопасността на гражданите, стана ясно на оперативката.
Спешно трябва да бъдат почистени и избуялите храсти около светофарите, пешеходните пътеки, разделителните линии на пътното платно, подчерта Благомир Коцев. Той изиска още справки за състоянието на новозасадените млади дървета и за изпълнението на всички компенсаторни програми за озеленяване в града. Да бъдат проверени всички млади дръвчета, засадени през последните години и там където има изсъхнали такива, да се подменят с нови, подходящи за климатичните условия в града, което е задължение на фирмите, изпълняващи програмите, каза кметът.
Тридесет от общо 55 платформи и 12 от общо 23 асансьора за хора с увреждания са ремонтирани и работят тази седмица, докладваха на оперативката от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Предстои ново възлагане за проверка, почистване и отводняване на шахтите за есенно-зимния сезон. И тази седмица продължава опресняването на хоризонталната маркировка около училища и детски градини, допълниха още от дирекцията.
Кметът беше категоричен, че никъде в града няма да започват нови улични и пътни ремонти, без да са приключили старите и нареди да бъдат изготвени обозначителни карти с обходни маршрути на всички райони, където предстои рехабилитация и ремонт, с цел информиране и улеснение на гражданите. Коцев поиска също районните кметове да са по-категорични в проверките и налагането на санкции по отношение на сметосъбирането, чистотата и озеленяването в града.