Региона

На 13-ти февруари тази година се навършват 35 години от смъртта на българския художник проф. Васил Стоилов

Проф. Васил Стоилов (Васил Стоилов Антонов) е роден на 29 февруари 1904 г. в с. Герман.

Приет е да учи живопис в Държавната художествена академия при проф. Цено Тодоров. От 1929 г. до 1932 г. Васил Стоилов специализира в Париж, Франция, след като печели конкурс на Министерство на просвещението за стипендия в чужбина с картината си „Гостенката“ (1927). Със свои картини художникът участва в Есенния салон на Гран Пале през 1929 г. и три пъти в Салона на френските артисти – през 1930 г., 1932 г. и 1935 г. Докато е в Париж, той представя през 1931 г. самостоятелна изложба в галерията „Анри Манюел“ на Монмартър. По този повод френският критик проф. Луи Рео пише в каталога за изложбата му: „В лицето на Васил Стоилов България притежава един наистина национален художник. Никой още не е предавал с такава сила на израза и с такава халюцинираща правда набръчканите, изсъхнали и сякаш вкаменени лица на стари селяни, чиято кожа е придобила от слънцето и вятъра здравината и трайността на скала.“

През 1932 г. на общата изложба на Дружеството на френските художници картината му „Селянинът със стомната“ е отличена с Почетна грамота. Същата година Васил Стоилов се завръща в България и се присъединява към групата на художниците, обединени в движението „Родно изкуство“.

Големият български художник Васил Стоилов обхваща почти всички жанрове в изобразителното изкуство – портрет, пейзаж, натюрморт, фигурална композиция и исторически сюжети. Създал е над 3000 картини. Една от най-хубавите му творби „Портрет на Владимир Димитров – Майстора“ се намира в Художествена галерия Силистра.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest