Концепциите за интегрирани териториални инвестиции са пример за визионерско и креативно мислене – смятат членовете на Съветът за устойчиво градско развитие
Съветът за устойчиво градско развитие проведе първото си редовно заседание за тази година.
Припомняме, че той е създаден през юли 2024 г, във връзка с изпълнението на проект „По-добро управление чрез сътрудничество за постигане на устойчиво развитие“ (UrbanCOOP).
Във фокуса на заседанието бяха двете концепции на Община Габрово за интегрирани териториални инвестиции, изпълнението на които ще доведе до трансформация на града, създаване на нови възможности и по устойчиво градско развитие. Вземайки повод от това кметът на Габрово информира участниците в заседанието за единодушното решение на Общински съвет Габрово да подкрепи предложението градът да се включи в надпреварата за Европейска столица на културата за 2032 г. Таня Христова подчерта, че това е стратегическа мисия, която има потенциал да покаже нашата идентичност, да открои онова, което ни прави уникални, и предстои да защитим нашата визия как си представяме Габрово през 2032 година.
Пред участниците детайлно бяха представени проектните предложения „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и „Брегове на съвремието – комплекс от мерки по ПРР“, подадени по процедура „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Те включват някои от най-важните ключови за развитието на нашия град обекти като спортна зала „Орловец“, трансформацията на крайречната зона между моста на Дома на хумора и сатирата до моста в комплекс „Христо Ботев“, бившия текстилен техникум вече Център за съвременно изкуство и бившето училище „РадионУмников”.
Своите коментари по презентациите на проектите направиха участниците в заседанието като областният управител инж. Мария Башева ги определи като пример за изключително модерно, визионерско и креативно мислене. „В тези предложения виждам възможност за завръщане, развитие и задържане на младите хора, което е една много ценна добавена стойност към всеки проект. Поздравления за целия екип, който показва как се изгражда една умно и наистина по-добро бъдеще.“ – допълни още инж. Башева.
Ректорът на Техническия университет в Габрово проф. Илия Железаров сподели, че изграденото сътрудничество и подадените концепции са отличен пример за работещата в Габрово екосистема, а по отношение на проекта в Шести участък и изграждането на така наречената „умна къща“ там, той каза: „мечтая си това да е точката, която всеки ще припознава“.
В рамките на заседанието беше представен и напредъкът по проект MountResilience („Ускоряване на адаптацията към климатичните промени за по-добра устойчивост в европейските планински региони“) по отношение събирането на данни и анализ на елементи на зелената и синята инфраструктура на територията на община Габрово, което обхваща три отделни зони. Информацията ще бъде предоставена в дигитален продукт, позволяващ последващо използване и актуализация. Събраните данни, направените анализи и препоръки, ще послужат за основа за разработване на нова Стратегия за развитие на зелената инфраструктура. Представено беше и предпроектното проучване за проектиране и изграждане за оползотворяване на дъждовни води за поддържане на градското озеленяване, както и за изграждане на система за ранно предизвестяване и мониторинг на урагани, наводнения и горски пожари.