Региона

Кметът на Шумен отчете една година управление

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов отчете пред журналисти основните акценти от изпълнението на управленската програма за първата година от мандата.

„Изминалата една година бе динамична и трудна. Положихме усилия водената от нас политика и всички наши действия да са изцяло съобразени с обществените интереси и с ефективното и целесъобразно използване на  финансовия ресурс, съгласно нуждите и потребностите на жителите на град Шумен и малките населени места на общината“, посочи в резюме кметът на Шумен, като подчерта, че на фона на ограничения бюджет и наследените финансови корекции за община Шумен, основните усилия на администрацията са били в посока привличането на допълнителни финансови ресурси от Програмите на Европейския съюз, Националния план за възстановяване и устойчивост, както и всички възможни национални и международни програми.

Община Шумен е в стабилно финансово състояние, като постъпленията от собствени приходи по бюджета на Общината за деветмесечието са в размер на 30 448 938 лева, което е 82% от годишните разчети. В сравнение с 2023 г. са събрани с 4 615 271 лева повече. Събраните приходи от данъци са в размер на 13 023 829 лева или 94% от планираните. Неданъчните приходи са 17 425 094 лева или 82% от разчетените средства. Увеличената събираемост на местните данъци, такси и глоби е в резултат на предприетите действия за засилване на контрола от страна на общинската администрация.

Община Шумен има подписани 13 договора по Плана за възстановяване и устойчивост и по Оперативната програма „Околна среда“ на обща стойност 66 млн. лева.

20 многофамилни жилищни сгради са одобрени за саниране със средства по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. Община Шумен се нарежда на шесто място в България по брой одобрени проекти по програмата.

Шумен е единствената община в страната, която може да се похвали със спечелени два проекта по процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост.

„Тези проекти са ключови и за реиндустриализацията на България, и за преодоляването на регионалните дисбаланси. Целта е да се привлекат инвеститори с висококвалифицирани работни места. Фокусът, който си поставяме, е върху иновациите, ефективното използване на ресурсите и превръщането на Шумен в индустриален център на Североизточна България“, подчерта кметът на община Шумен.

Към днешна дата са реализирани общо девет строителни договора за мащабни инфраструктурни проекти, сред които за подобряване на техническата инфраструктура на улица „Марица“ в участъка от ул. „Генерал Скобелев“ до ул. „Софийско шосе“ и покриване на коритото на река Енчова; проектиране, строителство и осъществяване на авторски надзор за изпълнение на инвестиционен проект: Рехабилитация на улична мрежа и междублокови пространства в град Шумен по три обособени позиции“. Обособена позиция №1: „Рехабилитация на улична мрежа в град Шумен – зона „Център 1“, зона „Център 2“, зона „Аквапарк“, зона „Марица“ и зона „Тракия“; за рехабилитация на улична мрежа в града и селата.

Подписани са 37 от общо 43 споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството по Инвестиционната програма за общински проекти, както и пет договора с МРРБ за санирането на сградите на Регионалния исторически музей, Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“, административната сграда на Общината, кметството в село Мадара, както и спортна зала „Плиска“.

Подготвена е проектна документация за ремонт на залите „Младост“ и „Арена Шумен“ на стойност над 2,5 млн. лева по две програми на Министерството на спорта. Започната е реконструкцията и модернизацията на ученически стадион „Цоньо Василев“.

В отчета за постигнатото през първата година от управленския мандат кметът на община Шумен открои и спечеления проект за устойчива градска мобилност, в рамките на който е предвидено да се закупят шест електрически автобуса, да се изградят зарядни станции и да се изгради велоалея от улица „Климент Охридски“ и по булевард „Симеон Велики“, за която вече има издадено разрешение за строеж.

„Кандидатствали сме с проект към Европейската комисия – „Европейска инициатива за градско развитие – иновативни дейности“, по направление енергийна ефективност с идея за изграждане на водородна инсталация, чрез която да бъде осигурена зелена енергия за възстановяване на алтернативните водоизточници в квартал „Мътница“ и осигуряване на екологично отопление на три детски градини и две училища на територията на община Шумен“, посочи още кметът на Шумен при представянето на основните акценти в отчета за изминалата една година.

В сектор „Образование“ по Програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общинските училища за периода 2024 – 2027 г. ще бъдат отпуснати средства за: изграждане на пристройка за физкултурен салон към сградата на Начално училище „Княз Борис“ на стойност 1,5 млн. лв.; изграждане на физкултурен салон към Обединено училище „Христо Ботев“ в село Друмево на стойност 1,5 млн. лв.; Изграждане на физкултурен салон към III Основно училище „Димитър Благоев“ в град Шумен на стойност 1,173 млн. лв.

780 000 лева са насочени за финансово подпомагане на спортните клубове и детско-юношеския спорт, както и за издръжка на спортните бази.

По линия на общински фонд „Култура“ са финансирани 65 проекта на обща стойност 67 000 лв.

Успешно завършен е проектът „Центрове за грижа за лица с умствена изостаналост“ в село Лозево, като предстои разкриване на нова социална услуга – резидентна грижа за пълнолетни лица с психични разстройства,  с капацитет 15 потребители.

„Увеличихме броя на ангажираните социални асистенти, като по този начин по-голяма част от населението на община Шумен да се възползва от социалната услуга „Механизъм лична помощ и Асистентска подкрепа“. По проект „Топъл обяд“ 700 лица на територията на Общината ежедневно получават топла храна“, обобщи други важни аспекти на постигнатото в сферата на социалната политиката кметът на Шумен.

С цел подобряване на административното обслужване на гражданите и бизнеса, е въведен изцяло електронен документооборот, чрез утвърждаване и налагане на единен технически протокол за обмен на електронни документи  между администрациите, инсталирани са ПОС терминали на всички гишета от Центъра за административно обслужване.

Дейностите по възстановяване на минералния извор в село Мараш, разработените с помощта на експерти  концепция и план за развитие на туризма и обновяването на парка „Кьошкове“ също са част от дейностите, за чиято реализация кметът и неговия екип работиха приоритетно през изминалата една година.

„Благодаря на целия екип на общинска администрация, както и на Общински съвет и на всички общински съветници за тяхната подкрепа, отговорно и компетентно отношение, които правят добрите идеи и инициативи възможни“, каза в заключение кметът на община Шумен проф. Христо Христов и увери, че и занапред водещи принципи в управлението ще бъдат диалогичността, прозрачното управление и целенасочената работа в полза на всички жители на община Шумен.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest