Кандидатстването по втори транш от схемата за държавна помощза прасета за угояване е отворено до 20 септември
Областна администрация – Русе информира, че свиневъдите могат да кандидатстват до 20 септември тази година за втори транш подпомагане за брой реализирани угоени прасета по схемата за държавна помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете.
За държавната помощ през 2024 г. е утвърден бюджет от 42 млн. лв. Помощта за прасета за угояване е 150,12 лв. на животинска единица (или 45,09 лв. на угоено прасе). Документи се подават в Областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Срокът за изплащане на помощта е до един месец след крайната дата за подаване на заявления. За да получат помощ за втори транш, фермерите трябва да докажат, че в периода от 1 май 2024 г. до 31 август 2024 г. са продали угоените от тях прасета.
Помощта за хуманно отношение към свинете се предоставя в две направления. Първото е насочено в подкрепа отглеждането на свине-майки. Кандидатстването по него е еднократно през годината. Приемът тази година се състоя в периода от 10 до 22 май 2024 г. Помощта по второто направление е за реализирани и продадени прасета за угояване и се предоставя за заявен брой животни. Кандидатстването по него става на 3 транша през годината: от 10 до 22 май; от 4 до 20 септември и от 6 до 20 октомври.
Действащите указания за 2024 г. по схемата за хуманно отношение към свинете, утвърдени от Управителния съвет на Фонда, са публикувани на интернет страницата на ДФЗ. Припомняме, че схемите за помощи за хуманно отношение към птици и свине са със срок на прилагане от 1 януари т.г. до 31 декември 2029 г. Максималният бюджет по схемата за държавна помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете за целия период на прилагане е в размер на 250 471 791 лева, а към птиците – 241 939 336 лева.
Схемите за държавна помощ са с увеличен бюджет за новия период на подпомагане, като това е договорено с браншовите организации и са отчетени инфлационните процеси през последните години.
Помощта по двете схеми се предоставя на стопанство за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни ангажименти за хуманно отношение към животните, поети за най-малко 5 години.