Как да се реализират текстилните отпадъци – добрите практики идват от Швеция
Община Стара Загора е единствената у нас, включила се по програмата на Интеррег Европа на „TEXAD – Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“
Първа среща по проект „TEXAD – Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås). Това информира Росица Райкова, началник на отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ в Община Стара Загора.
Проучвателното посещение целеше да предостави на партньорите в проекта задълбочено разбиране на успешните практики за управление на текстилни отпадъци в Швеция, изтъкна тя.
Община Стара Загора е единствената община в България, която се е включила по програмата на Интеррег Европа на „TEXAD – Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“. Това стана известно в средата на юли, новината оповести тогава зам.-кметът с ресор „Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“ Радостин Танев.
„Партньори по изпълнението на проекта сме заедно с още 7 общини от 6 географски области на Евросъюза. Идеята е заедно да разменим и предадем своя опит в реализацията на текстилните отпадъци, като това ще спомогне за промяна в законодателството на Евросъюза относно обработката и оползотворяването на този отпадък“, обобщи г-н Танев. Зам.-кметът на Община Стара Загора посочи, че за местната власт е важно да бъде един от първите участници в проекта, като това ще даде възможност кметството да бъде стъпка пред всички останали.
При посещението в началото на септември в шведския град Борас са проучени иновативни подходи и най-добри практики в събирането на отпадъците, рециклирането им и моделите на кръговата икономика. „По време на срещата се хвърли светлина върху новата регулаторна рамка на Евросъюза и текущата среда на управление в Швеция, механизмите за финансиране и програмите за подкрепа“, съобщи още Росица Райкова.
Групата е провела и кратък курс на обучение по програмата Interreg Europe. „Тук партньорите в проекта прегледаха как да докладват, финансови правила и какви задължения има всеки партньор. Информация за това как водещият партньор Borås Stad работи с комуникациите (включително имейл бюлетина) също беше споделена“, разкри още началникът на инвестиционния отдел в Община Стара Загора.
От 4 до 6% от общия екологичен отпечатък на ЕС може да бъде отнесен към текстила. Смята се, че 3.3 до 3.7 млн. тона се изхвърлят ежегодно в смесени битови отпадъци. Реалността може и да е по-лоша, тъй като понастоящем няма общоевропейско задължение за отчитане на количеството текстил, събрано от потребители или компании, което означава, че допълнителните тонове текстилни отпадъци могат да попаднат в обикновените контейнери.