Региона

Ивайло Алексиев: Енергийната общност в Бургас е доказателството, че моделът е устойчив

Енергийните общности играят ключова роля в постигането на националните цели за възобновяема енергия и намаляване на въглеродните емисии.

Те предоставят възможност за децентрализирано производство на енергия от възобновяеми източници, което намалява натоварването на разпределителната мрежа и зависимостта от изкопаеми ресурси. В същото време тези инициативи повишават енергийната независимост на общините и улесняват достъпа до чиста енергия за гражданите. Това е един устойчив модел, който позволява на България не само да се приближи към своите климатични и енергийни цели, а и да реализира безспорни ползи за обществото и икономиката. Това мнение изрази изпълнителният директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие инж. Ивайло Алексиев.
Той допълни, че енергийната общност в Габрово е успешен пример в България. 
„Като член на тази общност мога да потвърдя, че проектът вече започна да изплаща дивиденти на всички членове, включително и на мен. Това е доказателство, че енергийните общности са жизнеспособни и могат да предложат реални финансови ползи за участниците. Проектът в Бургас, който се създава около плувен комплекс „Славейков“ по същия модел, е още една стъпка напред и е ясен сигнал, че на този модел може да се разчита. Тази инициатива ще предостави чиста енергия и ще намали разходите за енергия на комплекса, като същевременно ангажира местната общност в устойчиви практики.“, допълни инж. Алексиев.
„Участието на гражданите в енергийни общности им предоставя пряк контрол върху енергийните им нужди и им дава възможност да генерират приходи от чиста енергия. Включването в тези проекти означава, че всеки един човек става част от решението за справяне с климатичните промени. В конкретния случай, гражданите на Бургас, а и всички други участници, могат да бъдат сигурни, че децата им ще плуват в добре отоплен и чист басейн, средствата им ще получат доходност почти без риск, Общината ще намали разходите си енергия, а спестените публични ресурси могат да бъдат насочени там, където е необходимо – в образование, култура, спорт, облагородяване на градската среда. И нещо не по-малко важно – с участието си в енергийната общност гражданите със сигурност ще научат всичко най-важно, което трябва да знаят за фотоволтаичните инсталации.“, каза още инж. Ивайло Алексиев.

Приемането на заявления за членство в „Енергийна общност Бургас – плувен комплекс „Славейков“ продължава до 31 октомври.
Сумата, която всяко физическо или юридическо лице може да внесе за изграждането на фотоволтаична централа на покрива на плувния комплекс, е между 500 и 10 000 лева. 
Всеки, който стане част от Енергийната общност, ще получава сигурен дивидент от 3% срещу своето вложение в зелена енергия през следващите 10 години.
Подробна информация как да станете част от новия енергиен колектив ще откриете на интернет страницата на Енергиен офис – Бургас – https://energy-office.bg/ео-бургас/.
Там са публикувани още бизнес анализ за бъдещата дейност на Общността, покана и проект на договор.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest