Региона

Иранска нео-фолк музика ще звучи в Бургас, на сцената ще видим групите Paganland и Freija

Група Paganland е ефирно музикално въплъщение , което умело преплита древните нишки на иранската шаманска нео-фолк музика с небесен танц.

Основана през 2013 година от Charuk Revan и Magus Faustoos в Берлин, Германия, Paganland еволюира своята визионерска концепция за изпълнения, дълбоко вкоренена в единството на езическата култура. Тази нестандартна музика ще зарадва меломаните в морския град през първия ден на септември, от 17.30 на лятната сцена на КЦ „Морско казино“.

Групата използва различни антични инструменти от различни региони на Иран, Азия и Европа, и за всяко изпълнение си сътрудничи с международни артисти от цял свят. Черпейки вдъхновение от архаични форми на изкуство, където изкуството не е просто забавление, а средство за предаване на знание, този вечен подход им позволява да развиват  фолклорен разказ,  с който да се изявяват на различни сцени, от метъл фестивали до фолклорни събития.

В основата си Paganland резонира с дълбока простота. Сливането на форма, мелодия и ритъм създава хармонично единство, което води слушателите през завесите на времето и пространството.

Групата е издала седем албума под германския лейбъл Thelemic Art Records и в момента работи върху нов концептуален албум, който е планиран да излезе в края на 2024 година.

Заедно с тях на сцената ще излезе и българската  група Freija. Тя е нордик паган/фолк група от Пловдив. Създадена е през 2019 година от Теодора и Добрин Стоянови, които още от 2016 година започват да свирят заедно като участници във фестивала „Kitee International Music and Art festival“ във Финландия.

Концепцията на Freija е повлияна от северните саги, митология, култура и ритуалистика. Вдъхновени от песента на вьолвите и древните шамани, вековните гори и истории, митологичните герои и великите  вождове от миналото, в музиката си те пресъздават своето усещане за езическия мироглед.
Лятото на 2024 година издават своя първи лайф албум „Rituals in Canada“, който отразява включването на Freija като хедлайнер във фестивала „Skogen Fest“ в Канада, Квебек (2023 година). Албумът e издаден благодарение на лейбъла Eastern Hammer Productions.
Freija вече са на прага на това да издадат и своя студиен концептуален албум, посветен на езическата символика и мироглед, записан в Канада с лейбъла Eastern Hammer Productions.
Групата е добре приета и на метъл сцената в България, като се изявяват с банди като An Theos (Румъния) и Paganland (Германия), Nyttland както и множество утвърдени български групи като Северия и Shambless, Tsena Koev и много други.
 Репертоарът нa Freija е на норвежки, фински и исландски, като включва авторски песни, фолклорни норвежки, български, фински, славянски песни, както и кавъри на Wardruna, Bathory, Percival. В изпълненията си вплитат традиционни ритуални перкусии и скандинавски инструменти, както и атрактивна сценография на езически викингски и старогермански ритуали.
Актуалният състав на Freija включва Теодора Стоянов (вокали, лира и перкусии), Добрин Стоянов (китара), Снежана Янкова (барабани), Лусия Велева (вокали и перкусии), Антонио Прието (перкусии и вокали).
Една от целите на Freija e да разпространи езическата музика и култура в България, което ги превърна в полуфиналисти на „България търси талант“ за 2022 година.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest