Георги Георгиев към авторите на „Диалог“: Във Вашето творчество хармонично съжителстват висотата и непосредствеността
Повече от 60 картини са подредени в първата порода си изложба пред русенска публика, обединяваща възгледите на художници от три континента. Това са Кънчо Кънев, Валери Лазаров и корейката Чой Джи Юн. Експозицията, която се провежда под надслов „Диалог“, беше открита тази вечер в Русенската художествена галерия на ул. „Борисова“ 39. Сред гостите на събитието бяхазаместник областният управител Георги Георгиев и заместник-председателят на Общинския съвет в града Стоян Христов. Георгиев отбеляза, че е впечатлен от размаха на мисълта и таланта в представените творби, станали достояние на русенската общественост. „Вие успявате да създадете творчество, в чиито измерения хармонично съжителстват и висотата и непосредствеността“, каза заместник областният управител, който посочи, че естетизмът в произведенията е впечатляващ. „Продължавайте да пресъздавате реалност, която може буквално да се съпреживее. Благодаря Ви, че с изкуството си ни пренасяте в една нова действителност, която преди всичко е свързана с нашите чувства, страсти и копнежи, реалност, която е истинска и непринудена“, сподели още Георгиев. Заместник областният управител бе категоричен, че русенската аудитория заслужава разнообразни събития, които докосват дълбините на човешката душа.
Подобна изложба е била представена преди около половин година в Хага и се е радвала на голям интерес. За разлика от днес обаче в нея не е участвала Чой Джи Юн. „Опитваме се да изградим едни мостове към различните видове култура, между различните континенти. Чой е представител на Южна Корея и е работила в Ню Йорк, освен това е и от друго поколение – на 33 години е. Това ни дава възможността да обсъждаме помежду си както чисто както технически неща, така и композиционни, а също и възгледи относно всичко което се случва в момента. Един художник освен всичко останало трябва да е актуален като творчество и отношение спрямо света“, сподели Кънчо Кънев. Акцентът при използваните техники пада върху маслените бои, но има и смесени техники. Те са основно дело на Чой, като според съавторите на изложбата нейната спонтанност допринася чувствително за разнообразието на експозицията.
На практика изложбата се явява един контрапункт на настоящата международна обстановка, която според тримата художници е много студена. „Мостовете между хората и нациите са крайно необходими. Трябва да потърсим пътя към надеждата и да я предаваме на следващите поколения“, допълни още Кънчо Кънев.
От своя страна директора на Русенската художествена галерия Елена Великова заяви, че картините на тримата художници ще донесат радост на русенци, защото те показват как физическият и духовен свят се сливат.
Нели Пигулева пък направи ретроспекция на постигнатото от художниците. Тя отбеляза, че тримата автори са различни по натюрел, но въпреки това могат да намерят общ език и да приканят посетителите на галерията за диалог. Според неяизложбата предизвиква силни асоциации и положителни емоции, които се дължат най-вече на истински и внезапни откровения и неочаквани ракурси. Не на последно място тя отбеляза, че изложбата ни показва как трима художници могат да казват много без да използват думи.
Любопитен факт е, че Лазаров и Кънев се срещат за първи път през 1973 година, когато кандидатстват в класа по дърворезба в тогавашния техникум, понастоящем Професионална гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак“ в Русе. През последните две години те подреждат съвместни изложби на различни места в Европа. И двамата художници имат много общи възгледи с Чой Джи Юн.
На събитието присъстваха десетки русенци.