Драгомир Драганов: Отчуждението помежду ни, апатията и бягството от отговорност, водят преди всичко до безвремие и най-вече блокират стремежа ни към просперитет
139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия беше отбелязана в Русе с празнична церемония и полагане на венци пред Паметника на загиналите в Сръбско-българската война. Инициативата беше организирана от Община Русе, а сред официалните гости бяха областният управител Драгомир Драганов и неговият заместник Георги Георгиев.Драганов припомни, редица исторически факти и отбеляза заслугата на княз Александър Батенберг и на правителството на Петко Каравелов, които са подкрепили обединението и са застанали на начело на целия процес. „Нека имаме куража да зачеркнем несправедливостта в ежедневието си и заедно да се борим с реалните предизвикателства на съвремието, вземайки пример от решителните и самоотвержени българи. Уроците по родолюбие и търсенето на гордост единствено в миналото ни не са достатъчни, за да успеем да поемем в собствени ръце съдбата на страната си. Крайно необходимо е да осъзнаем значението на активното гражданско общество, на това да бъдем градивни и да търсим решение на всяко предизвикателство пред нас. Често обаче се сблъскваме с редица пречки – като отчуждението помежду ни, апатията и бягството от отговорност, водещи преди всичко до безвремие и най-вече блокиращи стремежа ни към просперитет“, каза в обръщението си Драганов. Той благодари и на русенци за ангажираността и усилията, които полагат за развитието на града. „Берлинският конгрес откъсна големи територии от Майка България, но ние трябва да се учим от силата на предците си и възможността им да се обединят и да осъществяват своя идеал“, допълни Драганов.
„Днес изразяваме почит пред смелостта и силата на българския народ, спомняме си духа и саможертвата на смелите български синове, но и не само. Историческият паралел между настоящето и такива велики моменти в българската история като Съединението ни дава възможност още един път да извлечем от тях поуки, дух и сила, много години след като е настъпил техният конкретен исторически резултат“, заяви кметът на община Русе Пенчо Милков. Той посочи, че пред българския народ трябва да се формулират ясни и големи национални каузи, а не ежедневно народът да се засипва с брътвежи за моментното му тежко състояние и причините, поради които състоянието е такова. „Между хората трябва да се работи за единение, не за еднаквост в мисленото – за единство в чувството за общи цели и в готовността те да се преследват, в чувството за братство и взаимопомощ между нас. Нека извлечем като поука, че големите външнополитически победи България постига при едновременното наличие на силна армия и гъвкава външна политика. В момент, в който всички Велики сили се противопоставят,делото продължава. В крайна сметка политиката и дипломацията нямат за цел всички да те харесват. Те имат за цел да постигнеш големите национални цели, които си формулирал пред хората. Съединението ни дава дух и сила. Всеки един от нас като българин и ние като общност трябва да излезем уверени, окрилени, ентусиазирани и готови да тръгваме заедно за постигане на общите цели. Нека днес в тези времена на размирици и на загуба на посоката, именно родолюбието бъде компасът ни като общество“, допълни още кметът Милков.
По традиция бе отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен в чест на Съединението на България от Негово Преосвещенство Макарий, викарий на Русенскиямитрополит Наум и свещеници от Русенска Света Митрополия. Негово Преосвещенство говори и за духовното измерение на акта на Съединението. „За разлика от Освобождението, дошло с помощта на други сили, Съединеното бе плод само и единствено на усилието, саможертвата и труда на нашия народ и с подкрепата на всички институции тогова“, каза той. Негово Преосвещенство припомни и думите на Свети апостол Павел относно свободата и посочи, че тя не трябва да се използва за търсене на собствения интерес. „Служението един другиму е това, което прави свободата да придобие цялост. Обединението на България е онова, което не ни достигаше да доживеем до днешния ден – истински свободни и благодарни. Съединението обаче е плод на труда на всеки един от нас, не на чужда сили или енергия. Винаги ще има трудности, защото врага на човешкия род пречи на изпълнението на Христовия закон, да придобие пълнота свободата на човека. Винаги ще има сили, които да разделят и да партизират обществото на безброй части, но църквата е гарант това нещо винаги да се преодолява с молитвите си“, допълни Негово Преосвещенство. Присъстващите имаха възможността да чуят части от текста на Възванието на Българския таен централен революционен комитет за провъзгласяване на Съединението, както и стихотворението „Обет пред България“ на Матей Шопкин. В знак на признателност бе строен почетен караул, който бе приет от началника на гарнизона и командира на Военно формирование 32420 подполковник Павлин Илиев. Духовият оркестър начело с Димчо Рубчев изпълни множество празнични маршове. По традиция честването завърши с поднасяне на венци и цветя, като част от тях бяха поднесени от представители на Военно формирование 42520 – Щръклево. Водещ на събитието беше Борислав Апостолов.
Сред официалните гости на събитието бяха председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев, началникът на РУО д-р Росица Георгиева, народните представители Георги Кръстев и Иван Иванов, бившият заместник областен управител и парламентарният секретар на Министерството на регионалното развитие и благоустройството Синан Хебибов, ръководители на институции от региона, началникът на Военно окръжие I степен – Русе подполковник Васил Петров, както и още много други.