Региона

Актуални проблеми на пазара на труда и промени в трудовото законодателство дискутираха работодатели и синдикати

Регионалният съвет на КНСБ в Русе организира днес дискусионен форум с работодатели от областта на тема „ESG: Екологично, социално и отговорно управление- адаптиране на политики по устойчивостта на предприятията“.

Събитието се състоя в зала 1 на Областната администрация и беше водено от Боянка Димитрова – областен координатор на КНСБ в Русе. Във форума взеха участие заместник-кметът на община Русе Златомира Стефанова, областният управител Драгомир Драганов, Цветелина Милчалиева – председател на Федерацията на независимите синдикални организации от леката промишленост (ФНСОЛП), Николай Стоянов – юрист на ФНСОЛП, представители на Бюрото по труда, на Регионалното управление на образованието, директори и управители на фирми от текстилната и шивашката индустрия.

Заместник-кметът Златомира Стефанова поздрави присъстващите и изтъкна значението на местната власт за устойчивото развитие на икономиката. „И бизнесът, и местната власт трябва да се адаптират към съвременните изисквания и да преодоляват сериозните предизвикателства, пред които са изправени. Въпреки трудната ситуация, в която се намира страната ни, бизнесът трябва да продължи да създава работни места и да се развива, а Общината трябва да осигури добра среда за всички работещи, за да искат те да останат да живеят в този град и тук да отглеждат и възпитават децата си. Общината винаги е оказвала съдействие и на бизнеса, и на синдикатите като свързващо звено между тях. Затова и кметът Пенчо Милков създаде този Икономически съвет, в който влизат представители и на фирми. Така местната власт се опитва да подпомага бизнеса, като създава условия за развитие на икономиката и подобрява качеството на живот на гражданите“, заяви заместник-кметът.

Милен Добрев – изпълнителен директор на Русенската търговско-индустриална камара, подчерта, че е необходимо администрацията да се отвори към бизнеса и изтъкна изключително ползотворното сътрудничество на камарата с Община Русе.

Николай Стоянов обясни пред присъстващите директивите на ЕС за социалното партньорство. Предстои да влезе в сила директивата за дължимата грижа, с която се въвеждат задължения за големите дружества във връзка с неблагоприятните въздействия на дейностите им върху правата на човека и опазването на околната среда. Това означава, че и българските фирми, които са контрагенти на европейските, трябва да подпишат договор за спазването на директивата, в противен случай не могат да работят с партньори от ЕС. Той разясни и условията за влизането в сила на електронното трудово досие и напомни, че от 1 юни 2025 г. хартиената трудова книжка ще бъде заменена с единен електронен трудов запис.

Цветелина Милчалиева коментира, че е необходимо да се засили браншовото договаряне и минималната заплата да се договаря по браншове.

Регистрираните безработни в Русе са 3,2%, но много хора, които не работят, не се регистрират, съобщи Цвета Ненова от Бюрото по труда. Бяха представени програми за повишаване квалификацията на безработните, като 60 човека вече са завършили курсове за дигитални знания, отчетоха от Бюрото по труда. Слава Рачева от РУО представи предимствата на дуалното обучение и инвестициите в обученията за запазване на качествена заетост и устойчиви работни места.

Присъстващите се обединиха около тезата за нуждата от още по-силна обвързаност между образованието и бизнеса, както и от необходимостта от добре работеща местна и държавна администрация, за да може да се реагира на съществуващите проблеми.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest