„Възраждане“ възстановява войнишки паметник и надгробни камъни на границата със Сърбия
Преди около седмица председателят на „Възраждане“, Костадин Костадинов, заедно с малък екип, направи посещение на няколко места по границата със Сърбия и Македония.
Едно от тези места е край храма „Свети Йоан Кръстител“ в село Бобешино, община Кюстендил, където, на едва 20 метра от границата със Сърбия, се намира войнишки паметник и два войнишки гроба, датиращи от войните между 1913 и 1945 година. Там, Костадинов и неговият екип откриха занемарени и почти заличени надгробни камъни, които пазят спомена за местни герои и войници, паднали в сраженията.
Особено тревожно бе състоянието на два войнишки гроба – един от които принадлежи на поручик от Шумен, а другият на подпоручик Дочо Петров, починал през 1913 г. Надписите на камъните бяха почти изцяло ерозирали и трудно четими. Състоянието на паметника стана повод за незабавни действия от страна на „Възраждане“.
След извънредна среща с местната структура на политическата организация, Костадинов настоя за незабавно почистване и възстановяване на гробовете и надписите. Членовете на структурата дори решиха да поръчат и плоча с цитат от Стоян Чилингиров: „Животът на други даден, безсмъртен е живот. Без жертви няма подвиг, без подвизи – народ.“
Въпреки предизвикателствата, свързани с ерозията на надгробните камъни, екипът успя да извади и почисти камъните, да постави бетонен фундамент и да ги възстанови на оригиналните им места. Специална интервенция с гипсова отливка ще бъде необходима за възстановяване на надписа върху един от гробовете, но вторият гроб – този на подпоручик Дочо Петров – бе напълно възстановен, а плочата с посланието бе поставена между двата гроба.
„Планираме да възстановим и втория надгробен камък. Също така искаме да очертаем гробовете, за да се предпазят по време на селския събор в Бобешино,“ сподели водачът на листата на „Възраждане“ в МИР 10, Димчо Димчев.
Евгени Владимиров, един от активните участници в инициативата, добави: „Паметта трябва да бъде пазена и почитана. Горд съм, че съм част от „Възраждане“ и от тази инициатива. Това е моят роден край и за мен има голяма стойност.“
Костадин Костадинов също изказа благодарност към всички участвали в възстановяването на паметника и гробовете, като подчерта значението на такива инициативи за съхраняването на историческата памет.
Инициативата на „Възраждане“ подчертава важността на опазването на националната памет и отдаването на почит на героите, загинали за свободата на България.
Възраждане е с номер 12 в бюлетината
Купуването и продаването на гласове е престъпление