Петър Кънев: Правителството трябва да води по-настъпателни разговори с Турция за уреждане на правата на потомците на тракийските бежанци
Денят на Тракия е един много паметен ден за целия български народ.
Това заявява бургаският народен представител от „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Петър Кънев в интервю за предаването „България, Европа и светът на Фокус“ на радио „Фокус“. Кънев, самият който е потомък на изселници от Беломорска Тракия, прочете по-рано през деня декларация от името на парламентарната група на левите, с която се почете паметта на българските бежанци и паметта на загиналите при атаката на Одринската крепост.
На 13 март преди 113 години (26 март по нов стил) главната отбраняваща част на Одринската крепост е разбита и българите започват да нахлуват в града. Тогава Шукри Паша е пленен и предава сабята си на генерал Никола Иванов. В сражението нашите войски дават 1300 убити, турските – 6300, но в плен са над 40 000 турски войници. Това е краят на Балканската война, с огромен успех за българската армия, отразен в целия свят. През 2006 г. българското правителство обявява датата за Ден на Тракия.
Петър Кънев коментира, че след събитията от след събитията от Междусъюзническата война и Първата световна война обаче, започва процес на обезлюдяване на цяла Тракия и стотици хиляди българи са принудени да напуснат земите си, като само за периода 1912-1913 г. над 400 000 души пристигат в България.
„Това е един тъжен период от обезлюдяването на Одринска Тракия. Самият мой род е от този регион. Много от тези хора са разчитали, че във времето те ще могат да се върнат в родните си места“, посочи Кънев.
В ефира на радио „Фокус“ той каза още, че Горският договор от 1924 г. урежда правата на българските изселници и задълженията на турската власт. Част от правата, които България е длъжна да осигури на турските изселници от България, вече са изпълнени, но за съжаление, нищо от турска страна не е направено.
„Турция избягва тези разговори, но българското правителство продължава и е длъжно да продължи да води по-настъпателни разговори с турското правителство“, категоричен бе Петър Кънев.
На въпрос защо сто години след тези събития проблемите не могат да се решат, той цитира Петко Каравелов, който е казал, че винаги вътрешните проблеми на България са се решавали извън България.
„Днес, като членове на един международен съюз, членове на една военна организация, членове на едно международно семейство, много внимателно трябва да прецизираме къде са нашите ползи, какво можем да спечелим като държава. Внимателно да търсим баланс, защото в политиката нищо не е черно-бяло. Политиката е една дълга на интереси и ние винаги трябва да търсим нашия“, заяви в заключение Петър Кънев.