Кристиан Вигенин: Членството в еврозоната не е самоцел, а средство българските граждани да живеят по-добре
Членството в еврозоната не е самоцел, а средство дабъдем модерна и развита страна, да живеятбългарските граждани по-добре. Същото се отнася и до членството в Европейския съюз – това е същосредство да се развиваме по-бързо и по-успешно. Не е въпросът – за дни да спечелиш от тотото, а резултат отусилия, за да постигнеш цел. Ако трябва да смечестни, членството в ЕС ни е донесло много повечеползи, отколкото вреди, както се опитват да внушаватнякои хора.“ Това заяви ръководителят на Делегациятана българските социалисти в Европейския парламент и член на ИБ на БСП Кристиан Вигенин пред БНТ.
Той смята, че въпреки нагнетеното напрежение, светътняма да се срути върху нас на 1 януари 2026 година. „Когато си тръгнал в една посока, не може на всякокръстовище да се озърташ наляво-надясно“ – такаметафорично коментира процесите по приемането наеврото Вигенин.
„С уважение приемам скептицизма на хората поотношение на еврото. След като има страхове, тетрябва да се адресират адекватно. Ние, от БСП, настоявахме и настояваме да има сериозни мерки заборба срещу спекулата. Даже предлагахме закон. Необходимо е да превърнем влизането в еврозонатавъв възможност. Но е необходимо на първо място дауспокоим обстановката и държавата да предприемеадекватните стъпки, за да има предварителнигаранции за прехода от лев към евро“, каза КристианВигенин. Той уточни, че БСП в нито един момент не сеобявявала срещу въвеждането на еврото и това е записано във всички партийни документи, като е уточнено – когото страната е готова за това. Членът наИБ на БСП и евродепутат отбеляза, че конвергентнитедоклади са потвърдили тази готовност, въпросът сега е институциите да си свършат работата по контролавърху евентуална спекула и ясната разяснителнатакампания.
По темата за отложения доклад в Европарламента за напредъка на Република Северна Македония за членство в ЕС, Кристиан Вигенин акцентира, че реакцията на всички български евродепутати е била остра, защото са възникнали основателни съмнения за предварително съгласуване на текстовете с македонската страна. Добави като аргумент самото признание на македонския премиер, който каза, че 10 месеца са работили да постигнат тези формулировки. „Има основания да се смята, че македонските власти бяха информирани за текстове в неприет доклад -съгласуване, което е проблемно. Има текстове, които недобронамерено се интерпретират от македонската страна и беше необходимо да вземем мерки те да бъдат променени. Не трябва докладите на Европарламента да стават инструменти на което и да е правителство. Отлагането ще даде възможност да поправим това“, коментира евродепутатът.
Вигенин обърна внимание, че е голям капан да се поставя въпросът в рамката на двустранен: „Той отдавна не е двустранен, тъй като защитата на правата на човека е европейски принцип, изпълнението на ангажиментите за членство в ЕС не са двустранен въпрос.“