Красимира Йовкова: Безконтролното и безотговорното развъждане на домашни любимци е основният източник за увеличаване популацията на безстопанствните животни
Красимира Йовкова е кандидат за народен представител в Област Пловдив на предстоящите парламентарни избори на 27 октомври. 27-годишната асеновградчанка заема 10-то място в листата на коалиция „БСП – Обединена Левица. Завършила маркетинг и бизнес психология, в момента придобива втората си магистърска степен по Екология, управление и контрол на околната среда. Красимира е общински съветник в община Асеновград. Тя е част от ръководството на партийната организация в града, председател на Комисията по Екология към Националния съвет на МО в БСП .
Според Вас трябва ли да се въведат по-строги стандарти и контрол за развъждане и проследяване на домашни любимци?
Разбира се. Всъщност именно контролът е куцащото звено, що се отнася до Закона за защита на животните и Закона за ветереринарномедицинската дейност – двата основни закона, уреждащи казусите с домашните любимци. Член 172, точка 3 от последния гласи, че собствениците на домашни любимци са длъжни да вземат мерки за предотвратяване нежелано размножаване при животните. А в точка 1 от член 173 отново от същия закон урежда, че собствениците на кучета трябва да направят официална идентификация, както и да издадат документ за това (паспорт).
Безконтролното и безотговорното развъждане на домашни любимци е основният източник за увеличаване популацията на безстопанствните животни. Именно заради това контролът и проследяването са ключови. За жалост, в българската действителност те доста често липсват или се прилагат на парче, което няма ефект.
Според мен може да се тръгне към решение на този проблем чрез въвеждането на задължителна зоополиция – ако не за всяка община, то за всяка област в България, която да поддържа административно информационните системи, свързани с иднтификациите на домашните любимци. По този начин проследяването ще се улесни.
От там следва да се прилагат и солидни глоби за нарушителите – на мнение съм, че ние, българите, повишаваме вниманието си само след финансови санкции.
В допълнение бих препоръчала и чести масови кастрационни кампании, както и информационни такива, които да разяснят подробно ползите от кастрацията – единственият законен и хуманен начин за намаляване популацията на животните.
Според Вас трябва ли да бъдат забранени фермите за кожи от норки, лисици и др.?
Категорично да. Животните в тези ферми живеят само и единствено с цел последващо убиване и взимане тяхната кожа. В голяма част от случаите те се отглеждат в тесни клетки с липса на елементарни хигиенни условия. Чела съм истории на хора, които са работили в такива ферми – разказите им са чудовищни – животните се борят за живота си, драпат, пищят… Докато просто не спрат. Убийствата им се извършват по изключително жесток начин, безмилостно – в газови камери, за да се запази целостта на кожата. Отглеждането на кожени животни във ферми за кожи е индустрия, която, лично според мен – с оглед целия напредък на човечесвтото, няма място в наши дни. Тази жестокост трябва да спре незабавно, дори според мен вече сме закъснели.
Според Вас трябва ли да бъде забранено затварянето на новородени телета в индивидуални клетки?
Абсолютно трябва да бъде забранена тази жестока практика със закон. Телетата са социални животни, а така новородените биват насилствено отделяни от майките си и затваряни в малки индивидуални клетки, малко по-големи от самите тях. Така те буквално са в изолация, не могат да се движат свободно, самотни са и плачат, а през студените месеци – и замръзват. Освен, че е нехуманна и жестока, тази дейност е и неестествена. По този начин малките телета са лишени от свобода, оказва се и негативно влияние върху тяхното здраве.
Моето мнение е, че тази безмилостна практика може да намери доста по-хуманна алтернатива в това, малките да са отглеждани на групи около майката – по този начин те ще бъдат свободни, а и доста по-здрави, защото ще могат да се движат свободно. Още повече, че това е по- изгодно икономически, тъй като може да се спестят средства за оборудване и поддръжката му.
купуването и продаването на гласове е престъпление