Ангел Янчев след общественото обсъждане за птицефермата в Дебелец: Капиталът не бива да бъде арогантен, нужен е диалог
Напрежение и много въпроси сред жителите на Дебелец предизвика общественото обсъждане на доклада за ОВОС за разширението на птицефермата на земеделски производител в близост до града.
Докладът, изготвен от екип с ръководител Иван Иванов, бе представен първо пред заинтересовани в община Велико Търново, а вечерта – в самата птицеферма в Дебелец, където присъстваха повече от 200 човека и кметът на града Снежана Първанова. Народният представител от „Възраждане“ Ангел Янчев и общинският съветник Венцислава Йорданова също присъстваха на дискусиите между инвеститора и жители на градчето.
Окончателно инвестиционният проект предвижда броят на птиците – ярки и кокошки-носачки, да се увеличи до 1,2 млн., като вместо складиране на птичия тор (дневно ок. 30 тона), се предвижда той да се обработва на пелети. Жителите на Дебелец обаче, се опълчват срещу фермата, тъй като от години над града се носи нетърпима миризма от нея. През януари беше създаден Инициативен комитет, бяха свикани три общи събрания, подписка от над 3000 човека, които са против, е изпратени до компетентните институции, отрицателно становище за разширението има внесено в екоинспекцията и от кметицата. Ангел Янчев направи и парламентарно питане по ескалиращия проблем до министъра на околната среда от БСП.
От името на инвеститора бе представена презентация за разширението на обекта, където е планувано строителство на втори сектор с нови пет халета, в т.ч. на сграда с пелетираща машина за птичи тор. Иванов се опита да убеди присъстващите, че ще се спазват екологичните норми, няма да има изливане на фекални води в река Белица и чистотата на въздуха при обработката на птичите отпадъци ще е в нормите. Многомилионната инвестиция във фермата ще осигури 20 нови работни места.
Хората не получиха ясен отговор от собственика как ще гарантира, че няма да има неприятна миризма при отглеждане на кокошките, как, в случай на наводнение, няма да настъпи екокатастрофа, ако птиците заболеят отново от инфлуенца както преди две години, къде ще бъдат загробени, защо обектът се строи в регулация, на отстояние едва 1,2 км от града, а не в отдалечени терени, защо няма извършена оценка на здравния риск. Председателят на Инициативният комитет Димитър Карапетков поиска Широкова да отговори започнало ли е незаконно строителство на нови сгради, без има положително становище на доклада за ОВОС.
Присъстващи изразиха недоволство, че заради птицефермата плащат висока цена за здравето си, както и че инвестиционният климат в градчето се влошава – вече има отлив на сделки с имоти заради нетърпимата миризма. Дискусията продължи с часове.
Ангел Янчев призова инвеститорът да размисли и да оттегли инвестиционното си предложение заради недоволството на хората. „Накарахте 200 души в Дебелец да четат доклада по ОВОС, направихте ги експерти по екология! А оценката за работата на предприятието, тук, в Дебелец, вече 12-та година откогато е създадено, е много категорична: досега каквото правихме през последните 12 години, предлагам да го направим по две! Както ни миришеше досега – по две, и ще обработваме тор по две. Да накараш три хиляди души да се подпишат против, след като познават работата ти през 12- те години, е уникално! Кметицата на Дебелец да ти даде отрицателно становище, подкрепено от директорката на училището, на детската градина, на библиотеката, от свещеника и да не направиш нищо, за да премислиш, да го оттеглиш, да седнеш и да разговаряш с тези хора…Капиталът не може да бъде арогантен, капиталът не може да воюва с цял град. Той може, ама не бива!“, заключи Янчев и допълни, че ако РИОСВ даде положително становище, съдебната битка ще бъде дълга и трудна.
