Общество

Здравословна руска задушена ряпа с гъби и зеленчуци

Когато се замислим кои са емблематичните руски зеленчуци, скромната ряпа може да не е първото нещо, което да ни дойде на ум.

И все пак този кореноплод, или репа, както е известен на руски, заема специално място в кухнята и фолклора на страната.

Ряпата с право може да се нарече прародител на зеленчуковите култури, отглеждани в Русия. Преди въвеждането на картофите по време на управлението на Петър Велики в началото на XVIII век, ряпата е основна храна на руските трапези. Всъщност историческите хроники разкриват, че неуспешната реколта от ряпа през XI до XIII в. се счита за катастрофа наравно с природните бедствия. Толкова важен е бил този невзрачен зеленчук.

Въпреки че е с ниско съдържание на калории, репите изобилстват на хранителна стойност. Те са богати на минерали, етерични масла и се отличават с високи нива на витамин С и бета-каротин. Ниското им съдържание на захар пък ги прави отличен избор за тези, които се борят с диабета.

Руснаците винаги са намирали различни начини да се насладят на репите. Те могат да се пекат, варят, задушават, консумират сурови, да добавят се към различни ястия и салати. Исторически популярно ястие е репник, засищаща смес от настъргана ряпа и зърнени култури. Репница пък е пикантна супа от ряпа и малц или ечемик. Ряпата също се пече в пайове, а това е доказателство за нейната универсалност.

В Русия ряпата се смята за „женска култура“, традиционно засявана от жени, които вярват, че връщат част от плодородието си на Майката Земя.

Ряпата също е вплетена в руската култура чрез пословици и поговорки. Фразата на руски „Прошче пареной репы“, която се превежда като „По-лесно е от задушена ряпа“, отразява лекотата на готвене на този зеленчук. И все пак да отгледаш изобилна и ароматна реколта от ряпа не е лесно.

Днес предлагам да приготвим задушена ряпа с гъби и зеленчуци – това е класическо руско ястие, което ни позволява наистина да оценим наследството на ряпата.

Необходими продукти за 4 порции:

Олга Бровкина

  • Ряпа – 4 малки глави
  • Пресни гъби – 500 г (манатарки, лисички или просто шампиньони)
  • Моркови – 2 бр.
  • Растително масло – 100 мл.
  • Сол и черен пипер на вкус

Приготвяне:         

Първо измийте старателно ряпата и морковите.

След това обелете ряпата и морковите и ги нарежете на малки кубчета.

Олга Бровкина

Олга Бровкина

Сега нека подготвим гъбите. Първо ги почистете, като изчеткате всякакви замърсявания и след това изплакнете гъбите под течаща вода. Когато са почистени, нарежете ги на парченца.

Олга Бровкина

След това сварете нарязаните гъби във вода за няколко минути. Това помага за частичното им сготвяне и подобрява вкуса им.

Олга Бровкина

Загрейте фурната на средна температура от 180-200℃. В керамична тенджера или тенджера, устойчива на фурна, започнете да редите съставките на слоеве. Започнете със слой нарязана на кубчета ряпа, после слой моркови, а след това слой гъби. Продължете този процес на наслояване, докато се изразходват всички съставки.

Олга Бровкина

Изсипете растителното масло върху наредените съставки. Подправете със сол според вашите предпочитания. Покрийте тенджерата с капак или с фолио.

Поставете покритата тенджера в предварително загрятата фурна. Оставете ястието да се задуши във фурната за около 1-1,5 часа. Проверявайте от време на време, за да сте сигурни, че зеленчуците се готвят равномерно и добавете малко вода, ако е необходимо, така че да не се залепват едни за други.

Олга Бровкина

След като ряпата омекне и всички съставки са добре задушени, извадете съда от фурната. Поднесете задушената ряпа топла, гарнирана с пресни подправки по желание. Да ви е сладко!

автор: ОЛГА БРОВКИНА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest