Защо в много руски градове има паркове, кръстени на Горки?
Не само в Москва, но и в Самара, Казан, Красноярск, Перм, Ростов на Дон и други големи руски градове има собствени паркове за култура и отдих, наречени в чест на писателя Максим Горки.
Такива има и в градовете на бившите съветски републики.
Александър Авилов/Агенция „Москва“
Паркът „Горки“ е може би най-известният в Москва. В началото на XX в. там има зеленчукови градини и сметища, където са извозвани всякакви отпадъци. През 1922 г. болшевиките провеждат тук Всеруското селскостопанско изложение, а през 1928 г. решават да построят на негово място първия съветски парк за култура и отдих.
В парка трябвало да се провежда образователна работа сред работниците. В изграждането му участват архитектите Константин Мелников, известен с авангардните си творби, а след това и Ел Лисицки.
И представете си: през първия ден паркът е посетен от повече от 100 000 души. Пешеходните алеи са украсени със скулптури, има модерни увеселителни атракциони, площадки за физическо възпитание и танци, както и „читалня“.
През 1932 г. паркът е наречен на името на главния съветски писател Максим Горки в чест на 40-годишнината от творческата му дейност. Писателят посещава и провежда срещи тук, въпреки че се отнася критично към култа около името си.
Пързалка в парк „Горки“Емануил Евзерихин/МАММ/МДФ/russiainphoto.ru
Паркът се оказва образцов и други градове на Съветския съюз решават да последват този модел. Разположението на подобни паркове е повече или по-малко еднакво: има монументални централни порти, алеи, зони за творчество, кафенета, виенски колела и други развлечения.
Парк „Горки“ през 1930-теЕмануил Евзерихин/МАММ/МДФ/russiainphoto.ru
автор: АННА СОРОКИНА
източник: bg.rbth.com