Защо руските футболни клубове имат такива странни имена?
Един от тях е кръстен на радарната система на бомбардировача Ту-16, а друг – на известен гладиатор, вдигнал се на бунт срещу Рим.
- „Спартак“ (Москва)
Сергей Бобилев/ТАСС
Най-легендарният клуб в историята на руския футбол, многократен национален шампион и носител на Купата на Русия, през 1935 г. е кръстен на Спартак – предводителя на бунта на робите и гладиаторите срещу Римската република. Вдъхновението за името идва от едноименния роман на Рафаело Джованьоли за известния борец за свобода, който по онова време е много популярен в СССР.
- ЦСКА (Москва)
Антон Новодережкин/ТАСС
Вечният съперник на „Спартак“ – ЦСКА, е основан и през по-голямата част от историята си е под крилото на Въоръжените сили на страната. Съкращението идва от „Централен спортен клуб на армията“. Освен в Москва, спортни клубове, свързани с военните, в миналото има и в Казахстан, Таджикистан и Армения. Днес в България има 2 клуба ЦСКА – ЦСКА София и ЦСКА 1948.
- „Динамо“ (Москва)
Daniel Felipe
ЦСКА е под крилото на армията, а спортният клуб „Динамо“ – на държавните органи за сигурност и милицията. Името идва от гръцката дума „динамо“, която означава „сила“. Днес известни клубове на име „Динамо“ има и в Киев и в Дрезден.
- „Зенит“ (Санкт Петербург)
Etsuo Hara/Getty Images
Носителят на Купата на УЕФА през 2008 г. „Зенит“ е водещият отбор на Санкт Петербург, северната столица на Русия. Името му, което е символ на вечното желание да се завоюват върховете на спорта, се появява през 1940 година. Преди това клубът се нарича „Сталинец“.
- „Крылья Советов“ (Самара)
Юрий Стрелец/Sputnik
„Крылья Советов“ („Крилата на съветите“) дължи необичайното си име на съветската военна авиация през Втората световна война и по-специално на легендарния Ил-2. През 1942 г., когато е основан клубът, центърът на производството на тези самолети е в Самара (тогава градът се нарича Куйбишев).
- Локомотив (Москва)
Григорий Сисоев/Sputnik
В името на този московски клуб няма нищо изненадващо. Отборът е под юрисдикцията на Държавния комисариат (министерство) на комуникациите в Съветския съюз, а в ранните години на съществуването му за него играят железопътни работници.
- „Рубин“ (Казан)
Егор Алеев/ТАСС
Според легендата футболният клуб от столицата на Република Татарстан получава името си в чест на радарната система „Рубин“, която се монтира на бомбардировача Ту-16 и други самолети, произвеждани в местния завод.
- „Арсенал“ (Тула)
Станислав Красилников/ТАСС
Тула се смята за руската оръжейна столица. Местните военни заводи и предприятия въоръжават руската армия от векове и продължават да го правят и до днес. Нищо чудно, че в град с подобна история се появява клуб с подобно име.
- „Шинник“ (Ярославъл)
Павел Лисицин/Sputnik
До 1960 г. отборът, който представлява заводът за гуми в Ярославъл, играе под името „Химик“. За много фенове това е малко странно и след множество молби клубът получава много по-подходящо име – „Шинник“ („работникът в завода за автомобилни гуми“).
автор:
източник: bg.rbth.com