Защо метрото в Москва е толкова дълбоко?
Почти всички станции в центъра на руската столица са дълбоки, като се спускат на 40, 50 и 60 метра.
Максим Мишин/Пресслужба на кмета и правителството на Москва/Sputnik
Московското метро се отличава с дълбоки станции (над 20 метра) в централната част на града и плитки станции в покрайнините.
Григорий Сисоев/Sputnik
Станцията „Парк на Победата“ е дълбока 73 метра, „Мариина рошча“ – 72, „Чеховска“ – 62, „Сретенски булевард“ – 60. Изключение правят първите станции, построени през 1930-те: „Кропоткинска“ (13 метра) и „Александровски сад“ (7 метра).
Иля Питалев/Sputnik
По-лесно и по-евтино е да се строят малки станции, но по онова време не е било възможно да се направи това в центъра на града. На първо място започва активното развитие на Москва. Второ, откритият метод е възможен само в случай на твърда суха почва, а в центъра има много подземни реки и наноси, т.е. почви, наситени с вода. Трето, в края на 1930-те години вече е очевидно, че станциите трябва да изпълняват и функциите на бомбоубежища.
Виталий Белоусов/Sputnik
Днес дълбочинни станции се изграждат само там, където има опасност от свличане на земни маси, включително и поради гъсто застрояване.
Кирил Калиников/Sputnik
Някои станции на Голямата околовръстна линия минават под оживени квартали и се налага да бъдат изградени на прилична дълбочина. В същото време дори съвременните станции са запазили функциите си на убежища.
автор: АННА СОРОКИНА
източник: bg.rbth.com