Общество

Защо ФБР изоставя шпионски тунел за милиони под руското посолство във Вашингтон?

„Операция Монопол“ се смята за един от най-дръзките шпионски проекти по време на Студената война.

САЩ и СССР участват в шпионска игра на котка и мишка през цялата история на Студената война. А някои от опитите им да се шпионират взаимно са наистина впечатляващи. Операцията с кодово име „Монопол“ е класифициран шпионски проект, който вдига високо летвата, но в крайна сметка се сгромолясва с гръм и трясък.

Къща през улицата

През 1977 г. някакви мистериозни обитатели се нанасят в къща с три спални на „Уисконсин Авеню“ във Вашингтон. Местоположението на сградата е основната причина, която кара новите собственици да я закупят. Прозорците ѝ осигуряват безпрепятствен изглед към строеж през улицата.

Legion Media

От другата страна на пътя тече строежът на новото съветско посолство в САЩ. Мястото му е меко казано стратегическо. Новият комплекс се намира на хълм, който е втората по височина точка в американската столица. На три мили (5 км) по-надолу е Белият дом, а на още миля (1,6 км) се намира Капитол Хил.

Колкото и да е странно, държавният департамент на САЩ не се консултира с разузнаването, когато разрешава земята да бъде дадена на съветите, и така изненадва американското контраразузнаване.

„Не бяхме на себе си. (Държавният департамент) изобщо не си направи труда да се консултира с разузнаването, ФБР или Агенцията за национална сигурност“, цитиран е да казва бившият агент от ФБР Дик Алу в книга, посветена на случая.

Основното опасение на американските служби за сигурност е, че мястото на новото посолство би позволило на съветите да засичат микровълни и да подслушват радиосъобщения, което значи, че съперникът им в Студената война на теория би могъл да слуша тайната комуникация между Белия дом, Държавния департамент, Пентагона и ЦРУ.

За да елиминират опасността, ФБР и Агенцията за национална сигурност предприемат дързък шпионски проект – т.нар. „Операция Монопол“.

КГБ под тревога

Американското разузнаване трябва да монтира подслушвателни устройства в новото съветско посолство. Това обаче не е толкова лесно. Съветите са усъвършенствали уменията си за контрашпионаж по време на проточилото се дълго съперничество в рамките на Студената война. Те постояно измислят нови начини да шпионират американските дипломати в СССР. Например, когато американското посолство в Москва се строи в края на 1970-те, КГБ го пълни с подслушвателни устройства, още докато се редят тухлите. Освен това, КГБ превръща Москва в най-трудната дестинация за работа за агентите на ЦРУ.

Legion Media

Като предполагат, че в САЩ срещу тях ще бъдат използвани същите методи, съветите вземат пълни предпазни мерки, за да не позволят това да се случи. Всички рамки на прозорците са разглобени, проверени за бръмбари, а после сглобени отново, преди да бъдат одобрени за монтаж; мраморните плочи за облицовката са избрани специално така, че да нямат дупки и кухини, където биха могли да се монтират подслушвателни устройства; освен това, КГБ преглежда на рентген всеки сантиметър от материалите за сградата вечерта, преди да бъдат използвани от строителните работници.

За да преодолее наглед непроницаемата шпионска стена, издигната от съветите, ФБР трябва да мисли нестандартно. Скоро на американските агенти им хрумва една необикновена и ужасно скъпа идея.

Тунелът

Американското разузнаване решава да купи къща от другата страна на улицата, където се строи посолството, да изкопае тунел от къщата, който да води направо до него, и да монтира подслушвателно оборудване под сградата.

Ако планът успее, апаратурата в тунела ще позволи на американското разузнаване да слуша съветските комуникации в новото посолство и да разбере дали съветите имат достъп до тайна държавна информация.

Google maps

ФБР започва да копае тунела, докато съветското посолство се строи. Работата трябва да се изпълнява изключително внимателно, за да не се събуди съмнението на КГБ, които непрекъснато търсят възможни опасности от компрометиране на новото посолство. Така че проектът е пазен в тайна, а боклуците и изкопаната почва се изкарват от мястото тайно нощем.

Строежът на новото съветско посолство се проточва с десетилетия, също като изграждането на шпионския тунел. Като цяло, „Операция Монопол“ трае повече от 10 години и струва на САЩ стотици милиони долари.

В един момент някои от висшите шефове във ФБР започват да се усъмняват в рентабилността на проекта заради огромните разходи по него. Те се тревожат, че ако бъде разкрит, милионите долари ще се окажат напразно пропилени.

Освен това, във ФБР не разполагат с точна схема на новата сграда на посолството.

„Проблемът беше, че не знаехме къде ще стигнем. Имахме планове, но не знаехме за какво се използва дадена стая. Можеше да се окаже, че тунелът води до стая за копиране на документи или до килер. Искахме да стигнем до стая за кафе, където хората си говорят. Или стая със засилено ниво на сигурност, където си мислят, че никой не може да ги чуе“, казва бивш агент от ФБР.

Но основната тревога на американското разузнаване е, че бръмбарите, монтирани в тунела след завършването му, не носят никакъв резултат. Едно от възможните обяснение е, че съветите са ги засекли и са ги неутрализирали. Колкото и да е болезнено, американското разузнаване трябва да предположи, че в редиците му има къртица.

Двойният агент

Най-големите страхове на ФБР се сбъдват чак през 2001 г., когато съществуването на тунела е разкрито публично, след като агентът от ФБР Робърт Хансен е арестуван и обвинен в шпионаж 10 години след разпадането на СССР.

Робърт Хансен

Робърт ХансенФБР

Оказва се, че двойният агент е казал на КГБ за проекта още през 1989 г. и е работил за руснаците и след краха на Съветския съюз. През всички тези години съветите, а след това и руснаците, са знаели за опитите на ФБР да подслушва тайните разговори в руското посолство на „Уисконсин Авеню“ с помощта на тайния шпионски тунел.

След ареста и последвалото разкритие Робърт Хансен получава 15 последователни доживотни присъди без право на помилване. Пратен е в ADX Florence, федерален затвор със свръхвисоко ниво на сигурност близо до Флорънс, Колорадо.

Без да има друг избор, ФБР решава да запечата тунела откъм страната на къщата на „Уисконсин Авеню“.

Както казва един агент на ФБР: „Разбира се, трябваше да го запечатаме… Как щеше да се почувства човек, ако живее в къщата и изведнъж влязат руснаците?“.

автор: НИКОЛАЙ ШЕВЧЕНКО

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest