Запознайте се с Александър Петров, герой в новия филм на Роман Полански
Люк Бесон избира Петров сред много претенденти за своя шпионски екшън „Анна“, а на филмовия фестивал във Венеция 2023 една от най-очакваните премиери е проектът „Дворецът“ на Роман Полански с Александър.
Петров е роден в Переславл-Залески през 1989 г. в семейството на електротехник и медицинска сестра. От детството си мечтае да стане футболист: играе в спортно училище, в градския отбор и дори получава покана да тренира в Москва. Въпреки това, поради контузия, му се налага да напусне спорта и да влезе в Икономическия факултет.
43-я Международен кинофестивал в театър „Россия“Вячеслав Прокофиев/ТАСС
В университета той играе в КВН, студентски театър, а през втората си година, като участва в майсторски клас, се запознава с театрални педагози от Москва. Тогава зарязва всичко и постъпва в столичния театрален институт РАТИ-ГИТИС.
В киното започва да се снима по време на следването си, първият забележителен проект е фентъзи сериалът „Докато папратта цъфти“ от 2012 година. „Не се ровя, не анализирам до атоми грешките си. Това вече е заснето и пуснато: не можеш да го изиграеш отново“, признава актьорът.
Премиерата на филма „Чернобил“Антон Новодережкин/ТАСС
Александър продължава кариерата си, като се снима в романтични комедии, екшън филми, а сериалът „Метод“, в който актьорът играе любимия на главната героиня, става пробив.
Правата за показване на този детективско-психологически трилър са закупени от Netflix. „Метод“ става първият международен проект на актьора.
Във филма „Привличане“реж. Фьодор Бондарчук, 2017/Кинокомпания „Водород“
Той нарича филма „Привличане“ на Фьодор Бондарчук повратна точка за себе си. Лентата за извънземен кораб, който каца в московския район Чертаново, събира повече от милиард рубли в боксофиса. А пък Александър, който изиграва главната роля в него, среща любовта си на снимачната площадка – актрисата Ирина Старшенбаум. Те излизат три години, сгодяват се, но до сватба така и не стигат.
Във филма „Гогол. Началото“реж. Егор Баранов, 2017/Ленфильм
На Александър му върви с биографични филми и исторически герои. Той се превъплъщава в невротичния и тревожен Николай Гогол в едноименния франчайз (и печели за ролята си наградата Accolade Global Film Competition), изиграва футболиста Едуард Стрелцов. „Струва ми се, че всички герои, които играя, са в унисон с моята личност. А как можеш да играеш герой, който изобщо не ти е близък?“, признава Александър.
В „Анна“реж. Люк Бессон, 2019/Canal+
Петров успява да направи европейска кариера: той вече се е снимал в шпионския трилър на Люк Бесон „Анна“ заедно с Хелън Мирън, Люк Евънс и Килиън Мърфи. Александър получава неголяма, но колоритна роля на хулиган от 1990-те години, чието поведение повлиява на съдбата на главната героиня.
„Вишнева градина“ в театър „А.С.Пушкин“Вячеслав Прокофиев/ТАСС
Преломният момент не отпуска Александър – в „Дворецът“ на Роман Полански действието се развива на границата между 1999 и 2000 години. Неговият герой (бруталният скинхед руснак Антон), заедно с героите на Мики Рурк, Фани Ардан, Оливър Мазучи, се оказват въвлечени в калейдоскоп от странни произшествия.
Александър Петров и Стася Милославская в киноцентър „Октомври“Светлана Шевченко/Sputnik
„Това, че попаднах в проекта на Роман Полански, е истински подарък. Оказахме се в някакъв смисъл от „една и съща кръвна група“, защото той се отнася към киното като към чудо. Полански не само снима филми с невероятен професионализъм, той не само има талант от Бога, но той внася във всеки детайл това, което ми се струва най-важното в киното, – елемента на чудото. В крайна сметка, ако няма чудо, няма кино“, казва Петров.
Александър Петров и Стася Милославская на връчванетона премия „Събитие на годината“ на списание „КиноРепортер“ в хотел „СтандАрт“Екатерина Чеснокова/Sputnik
Освен да се снима в блокбастърите („Лед“ и „Текст“), Петров успява да пише поезия, да изпълнява своите представления („Да се родиш отново“ и „Планета Максимус“) и да се появява на сцената на Московския театър „Ермолова“. Много актьори мечтаят да изиграят Хамлет, а той успява да го направи на 24 години. „Киното в голяма степен е моята стихия. Но и без театър не мога да живея. След като си изиграл Хамлет, чувстваш пълно прочистване и презареждане“, признава той.
Екатерина Чеснокова/Sputnik
Не се знае в кой руски или чуждестранен проект в бъдеще ще се появи Петров, но можем да кажем със сигурност, че Александър не възнамерява да спре и да губи потенциала си. Освен това в много интервюта той обича да повтаря, че основната му цел в киното е „Оскар“.
автор: АННА НЕХАЕВА
източник: bg.rbth.com