Общество

Западът сам попадна в задънена улица

Интервю с Директора на Департамента за икономическо сътрудничество на МВнР на Русия Д.А.Биричевски и Посланика за специални поръчения по въпросите на Г-20, AТИC и Голямото евразийско партньорство, Висше длъжностно лице на Русия в AТИC М.В.Бердиев за предаването „Евразийски диалог“

Ключови тези:

➡️ Многополюсен свят

• Руската дипломация е насочена към търсене на оптимален баланс на интереси и постигане на споразумения, които да работят в интерес на всички. Това е концепцията за многополюсен свят, която насърчаваме днес.

• След Втората световна война под диктовката на Запада се формира международна система, чиято основа са Бретън-Уудските институции – МВФ, Световната банка, СТО. Тази система отразява реалността на онова време. Днес балансът на силите се промени. Светът вече не е готов да играе по старите правила, които безскрупулно се нарушават от същите, които са ги установили.

• Новите големи световни и регионални държави не са готови да работят под диктовката на Запада – те имат собствена визия за това как трябва да бъде устроен светът. Те искат справедлив световен ред и възнамеряват да допринесат за неговото формиране.

➡️ БРИКС

• БРИКС се превръща в централна асоциация в международните отношения и задава вектора за движение на многостранната дипломация и социално-икономическите процеси, които до голяма степен ще определят облика на многополюсния свят.

• Балансът на икономическите сили се променя. Днес делът на БРИКС в световния БВП е 36%. Делът на Г-7 бързо намалява и вече е паднал под 30%.

• Западът сам попадна в задънена улица, опитвайки се да използва инструментите, с които разполага, включително санкции, с цел насилствена промяна на световната ситуация в тяхна полза.

• Пренаписването на правилата, налагането на собствени стандарти, създаването на затворени формати, които трябваше да променят парадигмата на международното развитие, не дадоха резултат – днес Западът няма достатъчно практически и материални сили за това. Той вече не е единственият доминиращ играч в нито една от ключовите области – технологии, инвестиции, търговия и т.н.

➡️ Голямо евразийско партньорство

• Важен компонент в проекта за Голямо евразийско партньорство е създаването на зона за свободна търговия на континента, чието ядро е Евразийският икономически съюз (ЕАИС).

• Предимството на инициативата за Голямо евразийско партньорство е нейната отвореност към всички участници, които са готови да си взаимодействат на равна основа в търсене на общи ползи чрез комбиниране на потенциала и възможностите на участниците.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest