Общество

Встъпителни думи на управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева

Благодаря ти, Джон. Благодаря на Международния финансов форум, на Комитета Бретън Уудс и на Института „Полсън“ за организирането на това важно събитие. 

Преди почти една година Изпълнителният съвет на МВФ одобри създаването на Доверителния фонд за устойчивост и стабилност (RST) [добавяйки набор от инструменти за отпускането на заеми към нашата стратегия за климата, одобрена през юли 2021 г.]

Създаването на Доверителния фонд в момент на извънредни сътресения — от пандемията до войната на Русия в Украйна — беше ясен сигнал, че няма да изпуснем от поглед спешната необходимост от справяне с изменението на климата.

Създадохме и приведохме в действие RST в рамките на шест месеца, за да отговорим на тази неотложна необходимост.

Днес имам удоволствието да ви съобщя, че първите пет програми по Механизма за устойчивост и стабилност (RSF) са в процес на изпълнение. Търсенето е голямо, като около 44 държави проявяват интерес към вече съществуващите програми. Също толкова силно е и сътрудничеството с нашите партньори и бих искала да благодаря на всички тях, особено на нашата сродна институция — Световната банка.

Но имаме още много работа. Защо? Защото изменението на климата, което засяга живота и средствата за препитание навсякъде по света, е едно от най-сериозните макроикономически предизвикателства, пред които са изправени държавите-членки на МВФ.

Справянето с това предизвикателство изисква всеобхватен и съвместен подход, основан на три взаимосвързани елемента: адекватни политики, инвестиции и иновации и финансиране. 

[Нека ви дам пример] Преминаването на света към траектория на нулеви нетни емисии и адаптирането към глобалното затопляне, което вече е факт, изисква инвестиции в размер на трилиони долари. Правителствата не могат да ги мобилизират сами, а недостигът на финансиране е особено голям в нововъзникващите икономики и развиващите се страни. Трябва да намерим начини за значително увеличаване на частното финансиране.

За целта държавите трябва да въведат трансформиращи политики в областта на климата и да осъществят регулаторни и институционални реформи, за да създадат благоприятна среда за частно финансиране на борбата с изменението на климата.

Същевременно трябва да използваме публично и частно финансиране и да проучим възможностите за финансиране на действията на държавите в областта на климата. Тук всеки от нас — многостранните институции, националните органи и частният сектор — може да играе роля в рамките на своите сравнителни предимства. Ключово важно е да си сътрудничим тясно в тези усилия и да превърнем климатичните предизвикателства във възможности.   

Каква е ролята на Фонда? МВФ поставя климата в центъра на своята работа. От двустранното и многостранното наблюдение до данните, развитието на капацитета, анализа на политиките, а сега и програмите — ние сме системно значима институция в борбата с изменението на климата.

Реформите в рамките на нашия Механизъм за устойчивост и стабилност имат за цел да повишат отчетността и прозрачността на инвестиционните рамки на държавите. Нашите програми, подкрепени от дейности за изграждане на капацитет, помагат за премахване на пречките пред частните инвестиции чрез приемане на благоприятни за климата политики, като например реформи на субсидиите за изкопаеми горива, оповестяване на свързана с климата информация и регулаторни промени. 

По този начин днес помагаме на Руанда, Барбадос, Коста Рика, Бангладеш и Ямайка и възнамеряваме да подкрепим други държави с ниски доходи и уязвими държави със средни доходи, за да повишат устойчивостта на икономиките си.

А силното сътрудничество с многостранните банки за развитие и партньорите от публичния и частния сектор е ключов елемент от нашия подход. Ето защо съм особено благодарна за тази дискусия и за тази отлична група от панелисти.

Искаме да чуем вашите мнения и да работим с вас и с всички наши партньори в областта на финансирането на борбата с изменението на климата.

Заедно можем да помогнем на уязвимите по отношение на климата държави да укрепят политиките си и да станат по-привлекателни дестинации за частно финансиране. 

Благодаря Ви!

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest