Общество

Всичко, което трябва да знаете за руската Баба Яга, култовата вещица

Тя живее в колиба на кокоши крака, пази входната врата към „другия“ свят и се придвижва в хаванче.

Запознайте се с най-лошия приказен герой в Древна Рус.

В руските народни приказки Баба Яга е стара вещица, която живее в гората. Нейната къща или колиба е на кокоши крака и е разположена на края на една поляна до гората. За да влезеш в нея, трябва да извикаш: „Мила колибке, моля те, обърни се с гръб към гората и с лице към мен!“. Едва след това гостът може да влезе в колибата, в която лежи Баба Яга с нейния крак от кост и нос, „който е пробил тавана“.

Баба Яга от Билибин

Баба Яга от БилибинСвободни източници

Това митично същество обикновено предлага на главния герой в приказката някаква сделка или го превръща в нещо друго, след като го „къпе“ в огромната си вълшебна печка. Баба Яга е най-голямото страшилище, с което руските родители плашат децата.

Защо се казва Баба Яга?

Баба Яга от Васнецов

Баба Яга от ВаснецовДом-музей „В.М. Васнецов“, Москва

Баба Яга може би е най-древното същество в руския фолклор. Толкова древно, че езиковедите все още спорят за произхода на името ѝ. На руски език „баба“ означава „жена“. В индоевропейските езици, обаче, „баба“ е прародител. И действително, в Южна Русия има много каменни скулптури, изобразяващи подобна баба.

Думата „Яга“ няма ясен превод на руски. На санскрит, обаче, „яга“ означава „жертва“. Изследователят Олга Соляник твърди, че „Баба Яга е много древен герой, чиито корени се крият в епохата на матриархата, когато хората почитат женския прародител и тотем“.

Защо живее в колиба с кокоши крака?

Свободни източници

Друга характерна особеност на Баба Яга е, че тя е сляпа. Когато при нея дойде някой, тя го познава по миризмата. Филологът Владимир Проп твърди, че това е така, защото Баба Яга всъщност е създание от света на мъртвите – защото „мъртвите не виждат живите“. Самата Баба Яга, обаче, се вижда с просто око от всеки човек, който я срещне.

Затова тя живее в колиба на края на една поляна – Баба Яга пази другото измерение (гората) от живите. Но защо колибата ѝ е на кокоши крака? Както твърди историкът Александра Баркова, тази част идва от древния обичай за погребения над земята. Мокшите – мордовска етническа група, която населява Централна Русия, погребват шаманите си по този начин. Погребенията над земята се практикуват само за почетни хора: „Тези погребения не позволяват духът да отпътува за земята на мъртвите“, пише Баркова. Оставайки над земята, на границата между двата свята, шаманът или вещицата могат да бъдат почитани.

В.М. Васнецов

В.М. ВаснецовМузей-резерват „Абрамцево“

„Кокошите крака“ всъщност са дървените пънове, на които се поставя ковчегът. Вътре лежи труп, ето защо Баба Яга е с костен крак и лежи „от край до край“ с нос, забит в тавана: тя лежи в дървен ковчег.

Защо пътува в хаванче?

Свободни източници

Историците твърдят, че Баба Яга датира още от времето на шаманите и вещиците, почитани от древните славянски и праславянски народи. Но с времето тя придобива и някои по-модерни характеристики. Разказвачите на приказки от Владимировска област например казват през 1914 г., че Баба Яга „лети в хаванче, кормилото ѝ е пестик, а греблото – метла“.

Свободни източници

Хаванчето е толкова голямо, че побира седнал човек, а пестикът е гигантски. Това може да звучи доста изненадващо днес, но в руските села хаванчето и пестикът са нещо нормално като метлата и машата за печката. Пестикът се ползва за чукане на зърно. Процесът не е много труден, но отнема много време, затова често това се прави от стари жени. Хаванчето и пестикът са традиционни атрибути на старите вещици, каквато със сигурност е Баба Яга.

Свободни източници

Защо е толкова популярна в съвременната култура?

Тайната на популярността на Баба Яга, колкото и да е странно, се крие в нейната загадъчност. И действително, всяко дете знае името на „Баба Яга“, но фактите около връзката ѝ с отвъдното или евентуалния ѝ произход от древно женско божество са оскъдни. Затова тя се появява в различни вариации в руските анимационни или игрални филми. Актьорът Георгий Миляр играе Баба Яга в много съветски филми през 1930-те-1960-те, включително във „Василиса прекрасная“, „Морозко“, „Новите приключения на Котарака в чизми“ и др.

ТАСС

За съвременните западни зрители Баба Яга често е просто славянско чудовище – във филма „Джон Уик“ например авторите, без да искат, са объркали жената с друго славянско страшилище – Бабайка.

Neil Marshall/Lionsgate, 2019

В Сезон 2 на „Вещерът“ пък злият герой Волет Меир (Безсмъртната майка) има някои от чертите на Баба Яга (колибата ѝ е на крака от базилиски – вид адски пилета).

В „Хелбой: окованият ковчег и други“ (Hellboy: The Chained Coffin and Others) на Баба Яга е посветен цял епизод. А в мангата Soul Eater има „дворец на Баба Яга“, който служи като база на вещицата Арахна.

автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest