Всичко, което трябва да знаете за руската Баба Яга, култовата вещица
Тя живее в колиба на кокоши крака, пази входната врата към „другия“ свят и се придвижва в хаванче.
Запознайте се с най-лошия приказен герой в Древна Рус.
В руските народни приказки Баба Яга е стара вещица, която живее в гората. Нейната къща или колиба е на кокоши крака и е разположена на края на една поляна до гората. За да влезеш в нея, трябва да извикаш: „Мила колибке, моля те, обърни се с гръб към гората и с лице към мен!“. Едва след това гостът може да влезе в колибата, в която лежи Баба Яга с нейния крак от кост и нос, „който е пробил тавана“.
Баба Яга от БилибинСвободни източници
Това митично същество обикновено предлага на главния герой в приказката някаква сделка или го превръща в нещо друго, след като го „къпе“ в огромната си вълшебна печка. Баба Яга е най-голямото страшилище, с което руските родители плашат децата.
Защо се казва Баба Яга?
Баба Яга от ВаснецовДом-музей „В.М. Васнецов“, Москва
Баба Яга може би е най-древното същество в руския фолклор. Толкова древно, че езиковедите все още спорят за произхода на името ѝ. На руски език „баба“ означава „жена“. В индоевропейските езици, обаче, „баба“ е прародител. И действително, в Южна Русия има много каменни скулптури, изобразяващи подобна баба.
Думата „Яга“ няма ясен превод на руски. На санскрит, обаче, „яга“ означава „жертва“. Изследователят Олга Соляник твърди, че „Баба Яга е много древен герой, чиито корени се крият в епохата на матриархата, когато хората почитат женския прародител и тотем“.
Защо живее в колиба с кокоши крака?
Свободни източници
Друга характерна особеност на Баба Яга е, че тя е сляпа. Когато при нея дойде някой, тя го познава по миризмата. Филологът Владимир Проп твърди, че това е така, защото Баба Яга всъщност е създание от света на мъртвите – защото „мъртвите не виждат живите“. Самата Баба Яга, обаче, се вижда с просто око от всеки човек, който я срещне.
Затова тя живее в колиба на края на една поляна – Баба Яга пази другото измерение (гората) от живите. Но защо колибата ѝ е на кокоши крака? Както твърди историкът Александра Баркова, тази част идва от древния обичай за погребения над земята. Мокшите – мордовска етническа група, която населява Централна Русия, погребват шаманите си по този начин. Погребенията над земята се практикуват само за почетни хора: „Тези погребения не позволяват духът да отпътува за земята на мъртвите“, пише Баркова. Оставайки над земята, на границата между двата свята, шаманът или вещицата могат да бъдат почитани.
В.М. ВаснецовМузей-резерват „Абрамцево“
„Кокошите крака“ всъщност са дървените пънове, на които се поставя ковчегът. Вътре лежи труп, ето защо Баба Яга е с костен крак и лежи „от край до край“ с нос, забит в тавана: тя лежи в дървен ковчег.
Защо пътува в хаванче?
Свободни източници
Историците твърдят, че Баба Яга датира още от времето на шаманите и вещиците, почитани от древните славянски и праславянски народи. Но с времето тя придобива и някои по-модерни характеристики. Разказвачите на приказки от Владимировска област например казват през 1914 г., че Баба Яга „лети в хаванче, кормилото ѝ е пестик, а греблото – метла“.
Свободни източници
Хаванчето е толкова голямо, че побира седнал човек, а пестикът е гигантски. Това може да звучи доста изненадващо днес, но в руските села хаванчето и пестикът са нещо нормално като метлата и машата за печката. Пестикът се ползва за чукане на зърно. Процесът не е много труден, но отнема много време, затова често това се прави от стари жени. Хаванчето и пестикът са традиционни атрибути на старите вещици, каквато със сигурност е Баба Яга.
Свободни източници
Защо е толкова популярна в съвременната култура?
Тайната на популярността на Баба Яга, колкото и да е странно, се крие в нейната загадъчност. И действително, всяко дете знае името на „Баба Яга“, но фактите около връзката ѝ с отвъдното или евентуалния ѝ произход от древно женско божество са оскъдни. Затова тя се появява в различни вариации в руските анимационни или игрални филми. Актьорът Георгий Миляр играе Баба Яга в много съветски филми през 1930-те-1960-те, включително във „Василиса прекрасная“, „Морозко“, „Новите приключения на Котарака в чизми“ и др.
ТАСС
За съвременните западни зрители Баба Яга често е просто славянско чудовище – във филма „Джон Уик“ например авторите, без да искат, са объркали жената с друго славянско страшилище – Бабайка.
Neil Marshall/Lionsgate, 2019
В Сезон 2 на „Вещерът“ пък злият герой Волет Меир (Безсмъртната майка) има някои от чертите на Баба Яга (колибата ѝ е на крака от базилиски – вид адски пилета).
В „Хелбой: окованият ковчег и други“ (Hellboy: The Chained Coffin and Others) на Баба Яга е посветен цял епизод. А в мангата Soul Eater има „дворец на Баба Яга“, който служи като база на вещицата Арахна.
автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ
източник: bg.rbth.com