Общество

Всичко, което трябва да знаете за COVID-19 „паспортите“ в Русия

Един от руските региони планира да издаде COVID-19 „паспорти“. За какво са необходими и кой може да се сдобие с тях?

От 5 февруари жителите на Република Башкортостан, един от субектите в състава на Руската Федерация, ще могат да получават т.нар. „COVID-19 паспорти“ или „ваксинационни паспорти“, документи, които потвърждават, че човек има антитела срещу коронавирус. Те ще бъдат издадени на хората, които вече са се възстановили от болестта, както и на ваксинираните. Властите на републиката обещаха, че притежателите на такива паспорти ще получат обезщетения, включително намаления за определени места. Според проучвания обаче руснаците са скептични по отношение на този документ.

Как изглежда COVID-19 „паспортът“?

Виталий Тимкив/Sputnik

Това е QR код, с който човек може да се сдобие на онлайн портала за държавни услуги Госуслуги и след това да го запази в смартфона си. Жителите на Башкортостан, които са се ваксинирали, ще го получат автоматично – 21 дни след втората доза на ваксината, която ще произведе антитела срещу коронавируса. Към този момент в Башкортостан има около 3000 местни жители, които вече имат и двете дози от ваксината „Спутник V“, докато други 7500 са ваксинирани с първия компонент и им предстои вторият.

Ако човек се е възстановил от коронавирус и иска паспорт, той трябва да направи тест за антитела в една от сертифицираните клиники на републиката (струва около 1000 рубли или около 10.8 евро). След това резултатите автоматично ще се покажат в акаунта на потребителя в Госуслуги.

За ваксинираните паспортът ще важи една година, а за тези, които са се възстановили от вируса – три месеца, но само ако тестът покаже, че IgG антителата са по-високи от 10 единици.

На какви ползи ще се радват жителите на Башкортостан?

Mikhail Metzel/TASS

Режим на самоизолация (нещо като лек локдаун) все още е в сила за жителите на възраст над 65 години в Башкортостан, но с COVID-19 паспортите ще могат да излизат и да се разхождат свободно. Останалите притежатели на този документ ще могат да посещават кафенета, концерти, театри и кина извън 30-процентовата заетост, постановена от закона. Регионалните власти обещаха и други бонуси – например намаления за посещение на басейни, фитнес зали, музеи, театри и местни санаториуми. Учителите с паспорти ще получат допълнителни три дни отпуск.

Същевременно обаче дори с COVID-19 паспорт човек ще трябва да носи маски на обществени места.

Ами останалите руски региони?

Алексей Сухоруков/Sputnik

Понастоящем няма планове за въвеждане на такива документи в цяла Русия, твърди председателят на Съвета на федерацията Валентина Матвиенко. „Ваксинацията няма да се използва за установяване на неравенство в гражданските права“, каза тя на 20 януари, подчертавайки, че в Русия ваксинацията е доброволна. Тя обаче заяви, че властите ще отчитат ваксинираните – под формата на електронен регистър.

По-рано прессекретарят на Путин Дмитрий Песков призна, че е имало дискусии относно наличието на COVID-19 паспорти за международни пътувания, но „няма официална позиция [дали ще бъдат въведени или не] сега“.

Има и други регионални инициативи – например местните власти в Сахалин предлагат електронни значки на ваксинираните. Вече има около 2000 души, които имат ваксината.

Тези руснаци, които имат и двете дози „Спутник V“, вече могат да получат електронен сертификат от Госуслуги. В момента обаче не им осигурява никакви директни ползи.

Какво мислят руснаците за COVID-19 паспортите?

Кирил Брага/Sputnik

Много хора в страната са скептични към тях, тъй като вярват, че липсата на този документ може сериозно да усложни живота им. Според проучване, проведено на уебсайта Superjob в средата на януари, 59% от руснаците са против подобни документи, 12% ги одобряват и почти 1/3 нямат мнение. Основният аргумент срещу тях е, че информацията за антителата е медицинска тайна. Идеята за притежаването на тези паспорти се подкрепя главно от онези, които често се нуждаят от тестове за COVID, например за работа или за пътуване.

Според официалните данни към 13 януари в Русия вече са приложени над един милион дози от ваксината. Няма информация за това колко хора имат и двете дози, необходими за ваксината „Спутник V“, и колко само първата. Русия вече е произвела 6,5 млн. дози от ваксината „Спутник V“ и трябва да произведе още 33 млн. дози до края на март 2021 година. През февруари трябва да започне мащабно производство на втората ваксина, наречена „ЭпиВакКорона“. От 18 януари в страната тече масова ваксинация – което означава, че до ваксината вече имат достъп всички.

автор:

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest