Вижте тези 10 удивителни графита от Санкт Петербург
Мислехте, че тук има само дворци? Не съвсем – ще ви покажем непарадния Петербург, който едва ли сте виждали.
A post shared by Фотограф Евгения Ваганова (@vaganoffs) on Jul 27, 2018 at 12:44am PDT
На ул. „Италианска“ 29 можете случайно да се окажете… в Рим! Обикновеният двор зад оградата е украсен с картини на Колизеума. Властите са се опитали да заличат работата на художниците от група „Энергия нации“, но местните са си отвоювали „италианския двор“.
Google Maps
На Василевския остров, Мали проспект 67 к1. Тази фреска се появява в квартала на авангардните сгради в Хаванския работнически град още през 1990 година. Мнозина погрешно смятат, че тук е изобразен Буда, но това е Майката-земя, изобразена от група съветски и американски художници.
A post shared by #Питер# (@olga.piter.best) on May 22, 2019 at 3:46am PDT
Гастрономическото творческо пространство „Третий кластер“ на 8-ма съветска улица д.4 посреща гости не само с барове и модни шоу-реклами, но и с така боядисани стени.
Светлана Викторовна/rasfokus.ru
Петербург все пак си е културна столица. На ул. „Рубинщейн“, където някога са живели днешни класици, стените са изрисувани с техни портрети.
A post shared by Stas Chanko (@piggsvin) on Jul 2, 2013 at 8:46am PDT
А дворът, където е живял Сергей Довлатов, е украсен с печатната му машина. Чели ли сте „Соло на Ъндърууд“ (рус. „Соло на ундервуде“)?
В новото модно пространство на града „Севкабель Порт“ се провеждат цели фестивали на уличното изкуство, така че там има какво да се види. Например тази работа на Александър Дьомин „Потапяне“. На другата фасада на същата сграда са графитите на Артьом Стефанов.
A post shared by Играю в „Дочки-матери“. (@onuta_bigmama) on May 13, 2019 at 4:54am PDT
На другата страна на същата сграда на „Севкабель Порт“ са разположени тези кристаловидни абстракции на художника Alexey KIO.
A post shared by Ыргкф Кщпщм (@zhanzhakpidzhak) on Nov 19, 2018 at 7:20am PST
Известният графити-художник от Ню Йорк с псевдоним Futura с одобрението на градските власти изрисува терена за скейтъри на ул. „Введенска“.
Александър Демианчук/Sputnik
За юбилея от полета на човек в космоса през 2011 г. арт-група „33+1“ изобрази на пл. „Чкалов“ ето тази композиция, посветена на пионерите на руската история – цар Петър I, летеца Валерий Чкалов, първия космонавт Юрий Гагарин и други.
A post shared by Закрытая Выставка (@zv38zv) on May 8, 2019 at 3:47pm PDT
В изоставено имение в центъра на Петербург живеят двама творци – Надин Кона и Александър Парилов. Там те организират фестивали на уличното изкуство „за свои хора“, както и закрити партита. В този „Образцов дом“ може да се влезе само през таен сайт.
автор: АЛЕКСАНДРА ГУЗЕВА
източник: bg.rbth.com