Вижте поразителната зима в картините на руските художници
Любовта на живописците към снежните пейзажи и забавите вероятно ще ви стане по-понятна, след като видите тези картини.
- Аркадий Пластов. „Първи сняг“
Аркадий Пластов
Представителят на социалистическия реализъм Пластов рисува немалко сюжети от селския бит. На тази картина той изобразява радостта на децата от първия сняг.
- Иван Шишкин. „Зима“
Иван Шишкин/Държавен Руски музей
Един от главните руски пейзажисти на XIX в. е запомнен от всички с „Утро в боровата гора“ с мечките в повалените дървета, станали „лице“ на знаменитите шоколадови бонбони.
- Алексей Саврасов. „Зима“
Алексей Саврасов/Самарски областен художествен музей
Саврасов е известен преди всичко с картината си „Гаргите долетяха“, изобразяваща ранната пролет и размразяването. Е, тук определено гаргите са отлетели и няма да се върнат скоро.
- Константин Юон. „Вълшебница-зима“
Константин Юон
Художникът особено обича градските зимни пейзажи, често рисува заснежени гледки на църкви и манастири, а също така и жанрови сцени. В тази почти „брьогеловска“ картина можете да видите и каране на шейни, и яздене на коне, и игра в снега, и забавни снежни боеве, Между другото, много руски ученици получават задачата да напишат съчинение по тази картина – да пофантазират над това какво правят и за какво мислят хората в този зимен ден.
Вижте още от провинциална Русия, замръзнала в 10 картини на Константин Юон!
- Аполинарий Васнецов – „Московски кремъл“
Аполлинарий Васнецов/Museum of Moscow
Художниците братя Васнецови са майстори на приказните и историческите сюжети. Ето така Аполинарий си представя древния дървен кремъл в Москва (вижте още кога кремъл става каменен и колко трансформации е преживял).
- Архип Куинджи. „Петна от лунна светлина в гората. Зима“
Архип Куинджи/Михайловски дворец
Куинджи работи потресаващо със светлината и лунните отблясъци не са изключение. Вижте в какъв вълшебен пейзаж превръща обикновената зимна нощ.
- Игор Грабар. „Зимно утро“
Игор Грабар/Севастополски художествен музей „М. П. Крошицки“
Грабар е един от първите руски художници, упражняващи поантилизма (вижте с какви малки точици е изрисувана картината). Той покрива дърветата си с бял сняг така, сякаш изрисува всяка една снежинка.
- Исак Левитан. „Зима. Село“
Исак Левитан/Тулски областен художествен музей
Любимият сюжет от пейзажите на Левитан – ръжените полета под летния зной. Но в работите си той не подминава и зимата. В картините му тя е тъмна и тъжна, визуализираща любимата метафора на всички поети за това, че природата е мъртва зимата – както и човешката душа.
- Борис Кустодиев. „Масленица“
Борис Кустодиев/Russian Museum
Просто невъзможно е да си представим зимния пейзаж, без масленичен сюжет. Масленица е голям и весел празник, отбелязващ края на зимата. А Кустодиев е майстор на изобразяването на народните тържества.
- Василий Суриков. „Завземане на снежното градче“
Василий Суриков/Russian Museum
В тази народна игра през XIX в. участват млади мъже: делят се на два отбора, строят крепостни стени от сняг и ги обсаждат със снежни топки. Популярната забава се състои в Русия на Масленица и е особено разпространена в Сибир, където художникът я наблюдава в детството си.
източник: RUSSIA BEYOND