Велико повечерие с Четвъртата част от канона на свети Андрей Критски в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“
В четвъртия ден от светата Четиридесетница Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан възглави великопостното богослужение в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“.
Архиереят прочете последната част от Великия покаен канон на свети Андрей Критски, песенно украсен от мъжкия хор при Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“.
Председателят на благолепния храм иконом Георги Великов отслужи Великото повечерие. За молитвеното устроение на множеството християни допринесоха великопостните песнопения, изпълнени от сборна група от клиросни певци с диригент Тодор Тодоров. Молитвено участие взеха още отците при храма свещеник Марин Тодоров и свещеник Яньо Петранов.
В словото си митрополит Йоан отбеляза, че покаянието е в основата на молитвеното произведение на свети Андрей Критски: „При всички случаи в ранната християнска литература, било тя житийна, биографична, богослужебна, химнографска, темата за покаянието е основна тема. И древните християни се занимават с динамичното равновесие между две истини: онова, което изразява нашето безпомощно впримчване в греховете и неизказаната милост на Господа, Който бърза да спаси, да освободи от греха човека“.

Негово Високопреосвещенство допълни, че покаянието е радост и че тази мисъл се употребява по-рядко в съвременната християнска литература. Свети Андрей е разбирал това и канонът го свидетелства в пълнота, имайки за главна цел себеопомнянето на човека. Архиереят изтъкна, че именно светата Четиридесетница е благоприятното време за това.
„Ние имаме призив от светата Църква, нашата човеколюбива майка, да се борим със страстите и греховете си“, заяви още той и продължи с думите: „Трябва да изработим метод, подход, с който да се борим с тези грехове и ние се доверяваме на писанията на светите отци. Най-вече на тях заради огромния им опит, както житейски, така и духовен, а и те са в тържеството на небесната Църква, те са светии, те са при Бога. И един от отговорите, които ни дава един свети отец – преподобни Исаак Сириец, епископ Ниневийски (VII век) – чрез неговите безсмъртни подвижнически слова, е именно онази мисъл, че началото на борбата с греховете започва чрез труд, бдение (молитва) и пост“.
Митрополит Йоан благопожела в име Божие всеки да положи усилие и старание да се труди, моли и пости през следващите седмици на Великия пост с надеждата, че ще бъдем с Господа.
Цялото слово и великопостно богослужение може да проследите на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook.
Изготви: Георги Великов