Общество

В този блок живеят над 18 000 души! Как е възможно?

Един огромен блок недалеч от Санкт Петербург шокира със своите размери. Попитахме жителите му как се живее там.

„Представете си всички уникални имена на Wi-Fi мрежи, които могат да ви се появят наведнъж“

„Апокалипсисът тук ще е брутален“

„В радиус от 1 км около блока Tinder сигурно гърми“

„Близо до теб има 9999 самотни майки, кликни, за да разбереш повече“

Всички тези шеги са посветени на „Нов Окервил“ – най-големият многоетажен жилищен блок в Ленинградска област, разположен в гр. Кудрово на границата със Санкт Петербург. По данни на строителя сградата е предвидена за 20 000 души – или колкото един неголям град.

Всъщност, „Нов Окервил“ си прилича на град в града. Само вижте това:https://www.redditmedia.com/r/interestingasfuck/comments/qb6w2d/in_russia_st_petersberg_there_is_a_apartment/?ref_source=embed&ref=share&embed=true

Неговите размери поразяват потребителите на Reddit, след като няколко снимки на „Нов Окервил“ се появиха в събредита r/interestingasfuck. В първия ден постът събра 50 000 плюса, а в коментарите му се развихри активна дискусия – от това как се доставя храна там (горките куриери) до версии, че всичко това е руски аналог на американските паркове с каравани. Как изобщо живеят хората там? Представяме ви разказите на самите тях.

Защо хората живеят тук?

Иля Варламов (CC BY-SA 4.0)

Вече писахме какви причини карат руснаците да се заселват в т.нар. блокове-„мравуняци“, въпреки че страната е толкова голяма (ако сте пропуснали, непременно прочетете тази статия). В този смисъл „Нов Окервил“ изглежда като царя на всички мравуняци. В него има 3708 апартамента, 35 входа, а максималният брой на етажите е 25.

Основният акцент в сградата е върху семейните апартаменти, най-вече двустайните. На етаж средно има по 4-6 апартамента, като във всеки вход има по 4 скоростни асансьора. Огромният жилищен комплекс се появява тук през 2015 г. – и веднага става популярен на пазара на недвижими имоти.

„Как реших, че ще живея в този блок? Взех апартамент под наем, влюбих се в блока, купих си апартамент. Тогава цената беше 3,5 милиона рубли (41 600 евро). Днес струват по 5,6 милиона (66 600 евро)“, разказва жител на блока с никнейм EkzO в популярната интернет платформа „Пикабу“.

Потребителят на Reddit everlastsun описва по-подробна картина: като цяло, в блока живеят хора под наем – те търсят комфортен начин на живот и почти през цялото време са на работа. „Евтино е, всичко, от което имаш нужда, е наблизо. Представете си млад мъж, преместил се в големия град от малко градче, който си търси работа, за да започне живота си отначало… подобно място е идеално за тази цел. Знам, че може да изглежда ужасно, но всъщност не е така“, казва потребителят, който живее в „Нов Окервил“ от 8 години.

Елена Черепова живее тук от самото начало: „Разглеждахме Санкт Петербург, вторичните жилища не ни харесаха. Там блоковете са стари; състоянието на апартаментите е лошо, а освен това е и много скъпо“. Тя споделя, че на нейния етаж има осем апартамента, като само два от тях са двустайни (останалите са едностайни). „Имам чувството, че голяма част от квартирите се отдават под наем, защото съседите ми се сменят. Освен това, може би много хора заселват тук възрастните си родители – купуват им едностайни жилища, а самите те живеят в по-големи апартаменти“, смята тя.

Огромен град на едно място. Има ли си собствено училище, медицински център и магазин за хранителни стоки?

Иля Варламов (CC BY-SA 4.0)

Нещо такова. В подобни блокове, по правило, целият първи етаж се отдава под наем за бизнес. Там може да има всякакви фирми – детски центрове, образователни центрове и школи, а освен обикновени магазини се срещат дори фризьорски салони и кафенета. „Нов Окервил“ не е изключение.

„В блока има 7 хранителни магазина, 3 салона за красота, един магазин за наливна бира, магазин за цветя, строителен магазин, частна детска градина, 3 кафенета, поща, пункт за раздаване на онлайн поръчки, аптека, поликлиника, спортна секция за деца, магазин за стоки за домашни любимци, магазин за детски стоки, книжарница, компютърен клуб. И това не е всичко – може би пропускам нещо. Точно до блока има училище и детска градина, супермаркет зад ъгъла, хипермаркет на 500 м и всичко необходимо. Около половин година не съм излизал от пределите на комплекса, защото там си има всичко, и си работех от вкъщи“, разказва Ekz0.  

Инфраструктурата е основният плюс на живота на подобно място, смята Елена: „През пътя има басейн – всеки ден ходя там. Магазин, аптека, фризьорски салони – всичко е на пешеходно разстояние. Недалеч дори се продават резервни части за велосипеди“.

Жителите на блока твърдят, че да се стигне до най-близката станция на метрото е възможно за 25 минути пеша или с автобус. До центъра са шест станции на метрото или 26 минути, според навигатора Яндекс.Метро. Почти всички, които живеят в „Нов Окервил“, работят в Санкт Петербург, а не в Кудрово.

Виж, с паркирането на колите може да има проблем, ако не плащате за паркомясто. Безплатно се паркира на няколко редици в двора. Привечер търсенето на свободно място се превръща в истинско предизвикателство. Три детски площадки се оказват претъпкани с редици от автомобили. „Проблемът е, че точно срещу блока има три огромни платени паркинга. Цената за 24 часа започва от 150 рубли (1,80 евро), което е по-евтино от кутия цигари, но тези паркинги винаги са полу-празни“, казва Ekz0. 

Блокът си няма собствено училище, но недалеч има едно, където могат да учат 1600 деца от целия микрорайон. „Преди четири години заведох там дъщеря си. В училището за 1600 деца в крайна сметка записаха 2200. Имахме 10 първи класа, всеки с по 26 души. За да съберат всички, въведоха смени: някои идват в 8:30 ч, а при други занятията започват в 11:30 ч. и т.н. Но това е ужас, напуснахме това училище“, разказва Елена. Сега в Кудрово вече има и второ училище и всички очакват ситуацията да се подобри.

Досадно ли е да имаш толкова много съседи?

Иля Варламов (CC BY-SA 4.0)

„Изобщо не. Почти не ги срещам и не ги чувам“, споделя everlastsun. Шум от двора в апартаментите се чува много рядко. „Много рядко (в петък) някой пиян човек може да се провикне в далечината за около минута и това е всичко“.

„Стените са дебели, съседите не се чуват, в асансьора всички се поздравяват, макар и да не се познават добре, никой никого не безпокои“, потвърждава Ekz0. 

В блока има 35 входа, т.е. във всеки вход няма толкова много хора, разказва Александър. „Рядко виждаме съседите си. Изобщо на нашия етаж има общо 10 апартамента. По-рано живеех в блок с 400 апартамента и там имаше само един асансьор. Вечер се събираха опашки за асансьора като в метрото“.

„Не си говорим през прозорците, но понякога се срещаме и си говорим на общия балкон на по цигара“, отбелязва everlastsun, като споменава и няколко групи в социалните мрежи, където обитателите на блока обменят новини или молят за помощ. В една от тези групи в Telegram момиче пише: „Някой може ли да ми помогне да се разбера със съседите, които постоянно слушат силна музика нощем? Полицията не реагира“.

Everlastsun твърди, че има негласна общност на съседите-кучкари. „Имам голямо куче (немска овчарка) и познавам много други хора с кучета наоколо. Обикновено излизаме да ги разхождаме заедно или се срещаме навън на определени места“. Елена казва, че на няколко пъти се е събирала със съседи да играят на игри, но това не е продължило дълго.

Има ли достатъчно слънчева светлина?

Иля Варламов (CC BY-SA 4.0)

Популярният блогър Иля Варламов, известен със своите урбанистични тестове за градовете, след посещение в Кудрово и в „Нов Окервил“ казва: „Ако погледнете как е построен, то той е просто еталон за максимално оползотворяване на пространството. Избирате парцел и го вкарвате в компютърна програма, като задавате максималния възможен брой етажи. Някои части тук са по-ниски, но това е само за да се спазят нормите за изолация. Тоест тук всичко е направено така, че блокът да е съобразен със стандартите, но нищо повече. Това е най-евтиното и най-мизерно жилище“.

Очевидно, нормите работят, защото никой не се оплаква от липса на слънчева светлина (в редките дни, когато тук изгрява слънце). „Прозорците ми гледат към двора – от сутринта слънцето свети в прозореца, денем в двора е приятно прохладно, а привечер слънцето свети на противоположната страна на блока, така че светлината стига за всички“, казва Ekz0.

Колко струва животът тук?

Иля Варламов (CC BY-SA 4.0)

В самото Кудрово този блок се смята за елитен, „защото той е първият и най-качественият от всички“, казва Александър. Според него тук на практика няма празни апартаменти: опитал се да си намери втори апартамент под наем за офис, но се оказало трудно.

„С цените на наемите нещата стоят така. Едностаен апартамент в добро състояние струва 19 000 рубли (225 евро) месечно. Стая от апартамент струва 6000 (71 евро) с подово отопление. Мебелите и техниката са нови. Ако искате да си купите двустаен апартамент, то това ще ви струва 7,5 милиона рубли (89 000 евро). Така че тук отдавна няма евтини апартаменти“, казва той.

Като цяло, хубаво място за живеене ли е блокът?

Reddit

Everlastsun признава, че този въпрос изобщо не е лесен. „Лично аз не бих искал да живея тук цял живот. Но мястото не е ужасно. Става и дори е хубаво. Наоколо има училища и детски градини, всичко, от което имате нужда, е наблизо, недалеч има и хубав парк/гора (на 30 минути пеша). И да, сигурно е“.

Александър признава, че това е най-добрият блок, където е живял през последните 20 години. „Основните плюсове са три. На първо място, самото качество на сградата. Имаме 4 шикозни просторни асансьора, в които може да се превозват дори мебели. Навсякъде има видеонаблюдение – няма страшно да си оставиш колата навън. На второ място, обслужването. Всичко е измито, изчистено и дори огледалата в асансьорите са по-чисти, отколкото вкъщи. Не се трупа боклук – извозват го. На трето място, търговията е много развита. За 1-2 минути можеш да стигнеш до магазина и да си купиш всичко. До училището е 1 минута, а до градината – 2 минути. Щастливи сме тук. Познавам още хора от нашия блок, които са доволни“.

„Пълно блаженство“, убеден е Ekz0. Единственото лошо нещо, според него, са „плаващите“ цени на стаите под наем: от 1400 рубли (16 евро през лятото) до 5500 рубли (65 евро) през зимата за едностаен апартамент, заради което той постоянно се съди с управляващата компания и те дори периодично му връщат пари. Друг минус са задръстванията сутрин и вечер.

„Що се отнася до останалото – не страдаме от пренаселване, суша и епидемии, както и от шофьори, които паркират неправилно – паяците бързо ги учат на правилата срещу 7-8000 рубли. Куриерите не остават без покрив над главата, защото не могат да излязат от двора, а случаи на вампиризъм заради недостиг на светлина за момента не са установени“.

автор: ЕКАТЕРИНА СИНЕЛШЧИКОВА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest