Общество

В тези 10 неща се крие руската душа

Попитахме нашите собствени редактори кой град и кои поговорки смятат за „най-руски“, коя черта в характера им се вижда най-често срещана в сънародниците им и т.н.…

И ето какво казаха те.

  1. Най-руският град – Москва (и Суздал)

Legion Media

Както навсякъде другаде, в Русия столицата обикновено не е представителна за цялата страна. Все пак мнозина споменават Москва като най-руския град. Въпреки това по-малко известният в чужбина Суздал е на второ място. Това мъничко уютно градче – с манастир и църква на всеки ъгъл и с дървени къщи с резбовани первази – е просто страхотно! 

Струва си да споменем и:

  • Тула – домът на руския самовар и „пряниките“, като дори е номиниран за включване в списъка на ЮНЕСКО за културно наследство. Тула, която се намира на 200 км южно от Москва, някога е силен и мощен град и преди време си съперничи на Москва за статута на столица на Русия.
  • Санкт Петербург – сериозно? Това е един абсолютно европейски град, който е създаден от Петър Велики, по-специално – за да сложи край на „старомодната Рус“. Всички онези барокови дворци и канали в стил Амстердам… Въпреки това със сигурност все още се смята за културното сърце на Русия, където много велики руски писатели, композитори и художници работят и живеят – и до днес.
  • Пльос – друг по-малко известен, но страхотен и уютен град по маршрута на Златния пръстен, който също се намира недалеч от Суздал.
  • Новгород – респондентът не уточни дали имат предвид Велики Новгород или Нижни Новгород, тъй като, да, имаме два града с тази дума в името (което грубо се превежда като „нов град“ – „новый город, новгород“). И двата обаче определено заслужават да бъдат споменати тук, тъй като и имат невероятен кремъл, вековна история, стари занаяти и архитектурни традиции.

Между другото, знаете ли кои други руски градове също имат кремъл? Разберете тук.

Някои респонденти всъщност отказаха да отговорят на този въпрос. На първо място, бяха категорични те, в Русия стоят не градовете, а селата. Е, ето списък на най-красивите села, ако ви е любопитно.

  1. Най-руската храна – блини

Victoria Drey

Руските палачинки, т. нар. блини, се оказаха любимата руска храна на нашите редактори. На повечето руснаци им напомнят за закуските, правени от баба. Те могат да бъдат пълнени с всякакви гарнитури, солени или сладки: от хайвер и пушена сьомга до заквасена сметана, кондензирано мляко, ягодови конфитюри или дори нутела. Ако искате да си направите блини по класическа руска рецепта, опитайте тази тук!

Може би сте изнадани, че не виждате борш. Е, той зае почетното второ място. Следва шчи – супа на основата на зеле или кисело зеле, нещо подобно на борш, но без цвекло. Всъщност руснаците ядат супа много и обикновено им липсва, когато прекарват дълго време в чужбина, защото, знаете… ние не смятаме минестроне за истинска супа.

Сред другите популярни отговори са киселите краставички (всъщност всичко мариновано – било то зеленчуци или гъби), „херинга под шуба“ (популярна салата на основата на майонеза, приготвяна по празнични поводи), пелмени и вареники (и двете са подобни на пълнени кнедли като равиоли). И да, хайверът също е в списъка!

  1. Най-руската дума – „давай“ и „авос“

Ирина Баранова

Тук имаме дилема. „Авос“ е руска дума, която е невъзможно да се преведе. Това е метафора за вярата в късмета и съдбата. Казваме „той се надява на авос“ или „разчита на авос“ и това, което имаме предвид, е, че прави нещо без много усилия и подготовка, разчитайки на успех. Така обикновено правят руснаците.

„Давай“ е друга сложна дума. Превежда се като „нека го направим“, но всъщност може да се използва почти във всяка житейска ситуация! Тук го обясняваме подробно. Всъщност, ако схванете как да я използвате, ще впечатлите много от руските си приятели.

  1. Най-руската черта на характера – искреност (или откровеност)

Legion Media

Докато руснаците могат да изглеждат силни и грубовати на пръв поглед и никога да не се усмихват на непознати (тук разкриваме причините за това)… те просто не се преструват на нещо, което не са. Когато се запознаете с руснак и ако имате късмета да се сприятелите с него, бъдете сигурни, че ще отвори сърцето си за вас, ще имате много откровени разговори и ще сподели много лични мисли и чувства.

Наред с искреността, персоналът на Russia Beyond мисли, че другите руски национални черти на характера са проницателност, смелост, честност, откритост, нежност, способността им да „дадат последната си риза“, търпение, гостоприемство, сърдечност… както виждате скромността не е в списъка.

Някои хора споменаха и свободата, не в смисъла на това, да речем, да сте открити за своята сексуалност или да протестирате срещу нещо пред парламента, а по-скоро вътрешната свобода да бъдете себе си и да не чувствате никакви граници.

И ето една интересна мисъл за противоречивата руска природа от един от нашите редактори: „Руснаците имаме тези свръхемоционални възможности, които не знаем как да изразим по здравословен начин. Ние обичаме и се интересуваме силно, дори когато е най-добре за нас да не ни пука. И тъй като изразяването на емоции е някакво табу тук (разглежда се като слабост), ние просто го потискаме и го ‘замитаме под килима’. Чувства? Какви чувства? Никой няма такива.“

  1. Най-руската емоция – отчаянието

Виктор Васнецов/Tretyakov Gallery; Гавриил ГригоровTASS

Докато „щастието“ е на самото дъно на списъка, споменато само от един наш служител, отчаянието, меланхолията и „руската тъга“ излизат на преден план. Можем да имаме духовни страдания без особена причина… Просто погледнете през прозореца… тъгата е навсякъде. Вече дори сме писали за руското страдание.

Има шега, че ако попиташ някого извън Русия как е, той/тя просто ще отговори: „Добре, благодаря, ти как си?“ Докато руснакът ще се възползва от възможността да каже всичко, което му е на ум… знаете, ние обичаме да се оплакваме от живота… Но, честно казано, обичаме и да се смеем на живота и на себе си!

  1. Най-руският навик – да не се изхвърля нищо

pikabu.ru

„Защо да не се отървеш от тези счупени парчета огледало/стара кутия от бонбони/всякакви картонени опаковки от домашна електроника (подчертайте едно от тях или всички и ги добавете в списъка). – „Защото може би ще ми потрябват в бъдеще!“

Това е стар навик, който наследихме от съветските времена, но да се страхуваме да не хвърлим нещо, защото може да ни е нужно в бъдеще, е наша обща черта. И знаете ли какво? Най-вероятно никога няма да го използваме, а само ще го държим на балконите си заедно с други странни неща.

Същевременно прекалено много се грижим за новите си неща. Някои от нас държат дистанционното за телевизора в найлонче или си шият специално покривало за диван, за да не го накапят или повредят по някакъв начин оригиналната материя (не дай, Боже!).

Друг интересен отговор е „пиене на чай денонощно“. Е, да, чаят е нашата основна храна, дума, черта на характера, емоция и навик.

  1. Най-руският филм – „Ирония на съдбата или честита баня“

Елдар Рязанов/“Мосфилм“,1975

Вярването в съдбата и „авос“  (вж. т. 3) е това, което всъщност руснаците наистина правят. Обичаме да казваме, че каквото и да се случи – то е за добро. Дори когато героят от филма „Ирония на съдбата“ Женя Лукашин се напива и приятели го изпращат случайно в Санкт Петербург в новогодишната нощ, докато половинката му го чака у дома… дори тази ситуация носи щастие на всички (е, почти).

Руснаците гледат този филм всяка година и се надяват съдбата да бъде милостива към тях.

Други страхотни филми, които си струва да споменем в нашите отговори, са „Офицери“, „Сибирският бръснар“, „Любов и гълъби“, „Иван Василиевич сменя професията си“, „Брат“… Ето списък на най-добрите съветски филми.

  1. Най-руската книга: „Война и мир“

Сергеj Бондарчук/“Мосфилм“, 1965—1967

Тя съдържа почти всичко, от което се нуждаете: любов, приятелство, семейни отношения, война, скръб и мисли за смисъла да си човек. И това е Лев Толстой… тук не е необходимо специално въведение.

Но, ако вече сте напреднал читател на руска литература, нашите редактори смятат, че може да се насладите и на „Бащи и синове“ на Иван Тургенев, „Повести на Белкин“ от Александър Пушкин, „Братя Карамазови“ от Фьодор Достоевски, „Един ден от живота на Иван Денисович“ от Александър Солженицин – и дори – „Записки на младия лекар“ от Михаил Булгаков.

  1. Най-руската поговорка – „Работата не е вълк – няма да избяга в гората“

Леонид Гайдай/“Мосфилм“, 1965

Вероятно тук лежат корените на руския мързел. По същество поговорката ви казва: я карайте по-спокойно! Защото можете да се върнете към работата си по всяко време.

Ето и още някои интересни руски изрази.

10. Най-руският жест – потупване с пръст по врата

Вероятно ви е любопитно какво означава – жестът, който нашият автор Георги Манаев показва по-долу, всъщност е знак за пиене на алкохол. За произхода на този жест има хубава историческа легенда, свързана с Петър Велики!Павел Инжелевский

БОНУС: Най-руският човек е…

via GIPHY

Е, очакваше се  – според нашата малка анкета, това е руският президент Владимир Путин.

Някои обаче отговарят с Александър Пушкин, Юрий Гагарин и Лев Толстой. Какво мислите?

източник: RUSSIA BEYOND

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest