В Съвета на Федерацията обсъдиха актуални въпроси за противодействието на русофобията в чужбина
Кръглата маса се модерира от Г. Карасин.
За ефективно противодействие на русофобията е необходимо да се подобри руското законодателство, да се използват ресурсите на международните организации и да се разработят нови международни механизми.
Това заяви председателят на комисията по международни отношения към Съвета на федерацията Григорий Карасин. Сенаторът проведе „кръгла маса“ на тема „Актуални проблеми на противодействието на русофобията в чужбина: законодателна подкрепа и правоприлагаща практика“. На събитието присъстваха заместник-председателят на Съвета на федерацията Константин Косачев, сенатори на Руската федерация, директорът на Департамента за информация и печат на руското външно министерство Мария Захарова, председателят на Национално движение „Русофили“ (България) Николай Малинов, зам. Председателят на Световния руски народен съвет Константин Малофеев, членът на Гражданската камара на Руската федерация Наталия Нарочницкая, ръководителят на катедрата по история и историко-архивистика на Московския държавен институт за култура Леонид Решетников, международният прессекретар на движението „Безсмъртният полк“ Светлана Конева, директорът на Института за Русия в чужбина Сергей Пантелеев, членът на Гражданската камара на Руската федерация, генералният директор на телевизионния канал в Санкт Петербург Александър Малкевич, съпредседателят на Зиновиевския клуб MIA „Russia Today“ Олга Зиновиева, представители на обществени организации, на научната и експертна общност.
„Русофобската кампания, започната сега на Запад, беше внимателно обмислена и пресметната много преди началото на операцията за борба с украинския неонацизъм. Последното само послужи като спусък за началото на русофобската вакханалия, която беше притисната от САЩ и контролирания от тях Европейски съюз “, каза Григорий Карасин. „От края на февруари 2022 г. в редица щати е отприщена системна дискриминационна кампания срещу руснаци и рускоговорящи. „Опитите да се забрани, всъщност да се отърве от всичко руско, стигат до използването на прословутата „култура на отмяната“.
Русофобията се формира като ирационална омраза към руския свят, умножена по общоевропейско чувство за шовинистично единодушие.
„Русофобията се формира като ирационална омраза към руския свят, умножена от общоевропейско чувство за шовинистично единодушие“, смята Григорий Карасин. „Полша, Украйна и балтийските държави се борят с паметници и мемориали в чест на войниците от Червената армия, загинали в битките за освобождението на Европа от нацизма. Според руското външно министерство в Полша остават по-малко от 100 от повече от 500 мемориални обекта, включени в „Списъка на паметните места на съветските защитници, паднали на територията на Полша“. Подобна варварска политика официална Рига води и спрямо съветските паметници, отбеляза сенаторът.
Стана дума и за информационно-справочния материал „Как да подадем жалба в ЕСПЧ“, който е предназначен за разпространение в страните членки на Съвета на Европа. Актуализирана е базата данни на адвокати и адвокатски кантори в чужди страни, които са готови да предоставят на руски граждани правна помощ в трудни житейски ситуации, включително безплатно. Освен това, каза сенаторът, редица проекти се изпълняват от Россотрудничество и Фонда за подкрепа и защита правата на съотечествениците.
Прехвърлянето на междудържавни или политически разногласия в хуманитарната сфера трябва да бъде признато от международната общност за неприемливо.
На свой ред заместник-председателят на Съвета на федерацията Константин Косачев обърна внимание на непрекъснато нарастващата дискриминация на руски и рускоговорящи граждани в чужбина по етнически и езиков признак. За да характеризира случващото се както на политическо, така и на битово ниво, Константин Косачев предложи да се използва терминът „етноцид“, който ни позволява да посочим противоречието на политиката на русофобия със съвременните норми на цивилизовано общество, междудържавни и международни отношения, и хуманитарното право.
„Прехвърлянето на междудържавни или политически разногласия в хуманитарната сфера трябва да бъде признато от международната общност за неприемливо“, подчерта заместник-председателят на Съвета на федерацията. Сред задачите, които стоят пред законодателите и съответните ведомства, Константин Косачев отбеляза необходимостта от внимателно регистриране на всички нарушения срещу сънародниците в чужбина, повишаване на собствената им активност в защита на правата им и оказване на максимална правна и юридическа помощ.
Мария Захарова, директор на отдела за информация и печат на руското външно министерство, говори` подробно за технологиите, използвани за разпалване на омраза към всичко руско. „Сегашната ширеща се русофобия в значителна, ако не решаваща, степен е, разбира се, продукт на усъвършенствани информационни и медийни манипулации с общественото мнение на населението на страните от колективния Запад“, подчерта официалният представител на руското външно министерство.
Заместник-директорът на Департамента за работа със сънародниците в чужбина на руското външно министерство, член на УС на Фонда за подпомагане на сънародниците в чужбина Владимир Андреев говори за резултатите от проведената в началото на ноември Световна конференция на сънародниците, живеещи в чужбина, и задачите на консолидиране на потенциала на руския свят.
Участниците в кръглата маса обсъдиха подробно възможностите и инструментите за противодействие на антируската пропаганда, задачите за повишаване на ефективността на тази работа.
В резултат на събитието ще бъдат изготвени съответните препоръки, каза Григорий Карасин.
Превод Валентин Григоров