В музея-заповедник Царицино
Местността, нарчена впоследствие Царицино, е известна от края на XVI век като село Богородское – наследство на царица Ирина, сестрата на Борис Годунов.
През 1633 година селото , преименувано в Чёрная Грязь, става владение на болярите Стрешневи, роднини на съпругата на първия цар от династията Романови – Михаил Фьодорович.
Петър I след Прутския поход през 1712 предоставил Чёрная Грязь и близките селища на молдовския княз Дмитрий Кантемир, съюзник на Русия срещу Турция, който бил принуден да се премести в Русия.
Царицино при Екатерина Велика
През пролетта на 1775 година императрица Екатерина II, при разходка на територията на Чёрная Грязь, била очарована от красотата ма местността и незабавно я купила от княз Дмитрий Кантемир.
Това не се е извършило без препоръката на княз Григорий Потьомкин; вероятно, той е измислил новото звучно име за Чёрная Грязь и е дал идеята на Екатерина за изграждане на нова подмосковна императорска резиденция. В писмо до своя постоянен кореспондент- барон Грим, Екатерина пише :
„Моето ново владение нарекох Царицино, по общото мнение, това е истински рай…“
Покупката от Императрицата на Царицино и неговата по-нататъшна съдба е свързана с празнуването на годишнината а Кючук-Кайнарджийския мирен договор , сключен между Русия и Турция след Руско-турската война от 1768-1774г. (Споразумението е подписано в селото Кючук Кайнарджа, днес Кайнарджа, Североизточна България, на югоизток от Силистра).
Именно в Царицино се е състояло „тържественото потвърждаване“ от Екатерина II на Кючук-Кайнарджийския мирен договор.
Царицино е паметник на така наречената „руска готика“ (псевдоготика). Над създаването на императорската резиденция в продължение на 20 години са работили последователно двама от най-известните архитекти на тази епоха – Василий Баженов и Матвей Казаков.
През 1993 година е създаден Държавният музей-заповедник „Царицино“. Той не е просто музеен комплекс, това е едно от най-красивите места не само в Москва, но и в Русия.
Музейните експозиции наброяват над 30 000 експонати.
Парк “Царицино”
Източник: