В Москва е разработен автоматичен апарат за стартиране на сърцето по време на реанимация
Системата извършва индиректен сърдечен масаж, освобождавайки ръцете на лекарите за осъществяване на други манипулации при спасяване на хора.
Специалистите смятат, че разработката ще увеличи процента на оцеляването на пациентите и ще подобри качеството на медицинските грижи.
Апаратът няма аналози в Русия и има редица предимства в сравнение с чуждестранни системи. Например, той е по-лек, защото е изработен от съвременни материали, и е по-удобен за използване поради работата си с два акумулатора.
Инсталирането на системата отнема само 20 секунди. Тя може да се използва в линейки и медицински заведения.
Близките планове на столичната компания включват дистанционно свързване на тази система с аппарат за изкуствена белодробна вентилация, като по този начин се създаде уникален реанимационен комплекс.