В Казахстан отбелязват Ден на държавните символи
Днес, 4 юни, в Казахстан се отбелязва един от значимите държавни празници – Ден на държавните символи на Република Казахстан.
Точно преди 33 години бяха утвърдени гербът, знамето и химнът – неразделни символи на суверенитета, свободата и идентичността на независимата държава, съобщава кореспондентът на агенция Kazinform.
Държавните символи не са просто официални атрибути. Това са визуални и звукови образи, които обединяват милиони казахстанци, укрепват чувството за принадлежност към велика страна и предават приемствеността на поколенията.
Герб
Автори на държавния герб са известните архитекти Жандарбек Малибеков и Шот-Аман Уалиханов. В центъра на композицията е шанырак на син фон, олицетворяващ общия дом на всички казахстански граждани. От него във всички посоки се разпростират уйки, като слънчеви лъчи. От двете страни на шанырака са митични крилати коне, символ на сила и движение напред. Композицията е увенчана с петлъчна звезда, а отдолу със златни букви е написано „Qazaqstan“. Кръглата форма на герба символизира вечността – древен образ при кочевите народи.
Химн
Историята на държавния химн има два периода. Първият е утвърден през 1992 г. на базата на мелодията на химна на Казахската ССР, но с нов текст, написан от Музафар Алимбаев, Кадир Мързалиев, Туманбай Молдагалиев и Жадыра Дарибаева.
Съвременният химн на Казахстан е утвърден на 6 януари 2006 г. по инициатива на Нурсултан Назарбаев. В основата му е известната патриотична песен „Менің Қазақстаным“, написана през 1956 г. от Шамши Калдаяков на стихове на Жумекен Нажимеденов. За първи път химнът прозвуча в новия си статут на 11 януари 2006 г. на инаугурацията на държавния глава.
Знаме
Държавното знаме е разработено от художника и заслужен деятел на изкуствата на Казахстан Шакен Ниязбеков. Синьото платно с изображение на златно слънце с 32 лъчи и летящ орел в центъра символизира мирното небе, свободата и светлото бъдеще. Отляво има вертикална лента с национален орнамент, която подчертава богатото културно наследство на страната. Синият цвят е символ на ясното небе, чистотата на мислите и националното единство, а златистият – на богатството, силата и просперитета.
Отбележим, че от 2023 г. в Казахстан е разрешено да се издига държавният флаг на страната на балконите, без да се нарушава законодателството.
Допуска се поставянето на държавния флаг на Република Казахстан в наклонено (не повече от 45 градуса) положение върху сгради и помещения (жилища, помещения, включително на балкони), принадлежащи на частни лица.
Законът също така ясно определя видовете нарушения, които ще се считат за оскверняване на държавните символи на Република Казахстан.
– нанасяне на физически щети (разкъсване, изгаряне, запалване, умишлено хвърляне на земята, стъпкване, изхвърляне в кошчето;
– оскърбление на държавни символи чрез създаване на колажи с помощта на компютърни програми, листовки, използване на забранени места и не по предназначение, публично подиграване, нецензурни изрази, включително в социалните мрежи.
Също така държавният флаг на РК не може да се използва като геральдическа основа за флагове, печати и символи на обществени сдружения и други организации; държавният флаг на РК (с размери 1 х 2 метра) се поставя на сгради и помещения, принадлежащи на частни лица (на височина не по-малко от 3 метра).
Наказанието за оскверняване на държавните символи е предвидено в член 372 от Наказателния кодекс на РК.
Интересни факти
– Казахстанският флаг за първи път е издигнат на международната сцена на Летните олимпийски игри през 1992 г. Той е носен от борца в гръцко-римски стил Даулет Турлыханов.
– През 2011 г. алпинистите Максут Жумаев и Василий Пивцов издигнаха знамето на върха Чогори (К2) – втората по височина планина в света.
– Същата година, на 14 декември, в чест на 100-годишнината от покоряването на Южния полюс, казахстански учени издигнаха знамето в Антарктида.
– Пет години по-късно, на 16 декември 2016 г., участниците в експедицията „Полюс независимости“ го издигнаха на връх Винсън – най-високата точка в Антарктида.
– През февруари 2012 г. Андрей Гундарев издигна флага на вулкана Охос-дель-Саладо – най-високия връх в Южна Америка.
– През 2013 г. хиляди млади казахстанци от Астана, Москва, Лондон, Вашингтон и Шанхай изпълниха химна на РК в онлайн формат.
– През 2014 г. Максут Жумаев отново се отличи, издигайки знамето на връх Мак-Кинли в Северна Америка.
– През 2015 г. флагът на Казахстан над 150 пъти облетя Земята заедно с космонавта Айдын Аимбетов.
– А през 2019 г. в чест на Деня на независимостта Бурдж-Халифа в Дубай се освети в цветовете на казахстанския флаг.
– През 2019 г. в Токио се проведе 28-километрова акция с изпълнение на химна в чест на Деня на независимостта, в която участваха както казахстански, така и японски граждани.
– През 2021 г. в Арктическия световен архив (AWA) бяха поместени цифрови копия на флага, герба, химна, конституцията и закона за независимостта на РК.
– Парашутистът Олег Тощев през 2022 г. разгърна в небето най-големия флаг на страната – 800 кв. метра – по време на акцията „Ашық аспан“ в Алматинска област.
– През май 2023 г. казахстански фенове на а капела изпълниха химна по време на церемонията по награждаването на световното първенство по бокс в Ташкент.
– През 2024 г. казахстанският отбор „Kazakh Everest Team“ – Анар Бурашева и Максут Жумаев – покори Еверест и издигна знамето на „покрива на света“.
автор: Қарлығаш Қожабек
източник: www.inform.kz