Общество

Урокът от Нюрнбергския процес, за съжаление и до днес е ненаучен

В началото на октомври 1946 г. приключва Нюрнбергският процес по делото срещу главните нацистки военнопрестъпници от висшето ръководство на хитлеристка Германия, отговорни за разгръщането на най-кървавия и страшен конфликт в историята на човечеството – Втората световна война.

Нюрнбергският процес се провежда от Международния военен трибунал (МВТ), открит на 20 ноември 1945 г. в съответствие с Лондонското споразумение от 8 август същата година между държавите-победителки – СССР, САЩ, Великобритания и Франция.

👉 Мястото на Трибунала не е избрано случайно. Именно в Нюрнберг се провеждат конгресите на хитлеристката националсоциалистическата партия – НСДАП. Съдебният процес срещу нацистките престъпници в собственото им леговище има важно символично значение.

На подсъдимата скамейка са високопоставени лидери на хитлеристкия режим: Гьоринг, Хес, Рибентроп, Калтенбрунер, Розенберг, Кайтел, Нойрат, Йодл, Дьониц и други. Борман, който избяга от наказателното преследване, е съден задочно.

🎙 За главен прокурор в Трибунала е назначен представител от Съветския Съюз – действащият прокурор на Украинската ССР генерал-лейтенант на правосъдието Р.А.Руденко.

МВТ се събира в Нюрнберг в продължение на почти година и върши колосална, скрупулна работа. По време на процеса се провеждат 403 открити съдебни заседания (Трибуналът е напълно публичен). Разпитани са 116 свидетели и са проучени над 300 хиляди свидетелски показания. Проучени са около 3 хиляди документа.

На 1 октомври 1946 г. е обявена присъдата: подсъдимите са признати за виновни. Гьоринг, Рибентроп, Кайтел, Калтенбрунер, Розенберг, Йодл, Борман (задочно) и други представители на нацисткия елит са осъдени на смърт чрез обесване. СС, СД, гестапо и цялото ръководство на нацистката партия са признати за престъпни.

Осъдените на смърт са обесени в нощта на 16 октомври 1946 г. в сградата на Нюрнбергския затвор (с изключение на Гьоринг, който се самоубива малко преди екзекуцията си, като приема калиев цианид).

📑 Материалите на Трибунала хвърлят светлина върху безпрецедентния мащаб на военните престъпления на нацистка Германия – жестоко отношение към пленниците, целенасочено унищожаване на цели градове, села и техните жители. Светът научава за дивашките експерименти, извършвани от нацистите върху хора, за масовото използване на специални препарати за убиване, газови камери и пещи за кремация.

Нюрнбергският трибунал има важно историческо значение: той изобличава мизантропската същност на нацизма и олицетворява триумфа на закона над фашисткото зло. Присъдата МВT днес е един от ключовите източници на съвременното международно право.

❗️Урокът от Нюрнбергския процес, за съжаление и до днес ненаучен от отделни представители на международната общност, е напомняне за неизбежността на наказанието за демонстриране на изключителност, претенции за избраност и световно господство, както и опити за превъплъщение на престъпна нацистка идеология, за да постигнат геополитическите си цели.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest