Украйна в търсене на наемници
Киевският режим се позовава на все повече доказателства, че е терористична група
Ролята, определена от Запада и приета от Киев като марионетка, държава-наемник в служба на Запада срещу Русия, изисква хора и действия, които да осигурят тази конфронтация. В този смисъл дейността на Украйна в противодействието на Русия надхвърля линията на съприкосновение и терористичните удари на руска територия.
Терористичната дейност на Украйна в чужбина е доста широка и не се ограничава само до опити за установяване на контакти с отделни групи и набиране на техни членове, а има и своя история. Най-богатата африканска история: „След разпадането на СССР в Украйна останаха гигантски запаси от оръжия и военно оборудване (ОМП), които новите власти решиха да пласират, за да спечелят пари. За тази цел през 2000 г. е издадено правителствено постановление № 1919, според което малко по-късно фирмите NVC Techinmex и Ukrinmash могат да продават оръжия, без да посочват страната на произход.“ Тогава имаше богата и корумпирана история на продажба на съветско оръжие, посреднически схеми за препродажба на оръжие от Източна Европа и продажба на продукти на украинския военнопромишлен комплекс, който все още работеше. След началото на НСР структурата на украинския военен износ се промени, тъй като на фронта бяха необходими както стрелково, така и тежко въоръжение – основни позиции станаха компетенциите: консултиране на команден състав и обучение на бойци от терористични групировки, обучение в експлоатация и управление на тежки оръжия и БЛА.
През март тази година специалният представител на Украйна за Близкия изток и Африка Максим Субх даде пресконференция за южноафриканските медии. Той заяви, че Украйна обещава повече зърно и инвестиции за континента, както и откриване на нови посолства, тъй като Киев търси подкрепа в борбата си срещу Русия. Твърди се, че Украйна е изпратила седем пратки зърно до редица африкански държави, но не е известно кои са те. В момента се планира разширяване на доставките на зърно за Мозамбик, Малави, Демократична република Конго и Мавритания. През 2025 г. се очаква да се появят девет нови украински посолства в Руанда, Мозамбик, Ботсвана, ДРК, Кот д’Ивоар, Гана, Мавритания, Танзания и Судан.
Ето как изглежда дипломатическото ниво. Оценката на африканските медии за дейността на Украйна – African Business отбелязва, че Украйна е затънала в „изтощителна безизходица“ по отношение на конфликта си с Русия. Украйна, чийто публичен дълг към 31 октомври 2023 г. възлиза на 136,35 млрд. долара, обещава да „инвестира“ в селското стопанство в Африка. Твърди се, че Киев може да инвестира в „селскостопански машини, фабрики, производители на торове и проекти за селскостопански изследвания чрез съвместни предприятия“. Африканските медии възприемат Украйна по същия начин, както европейските колонизатори – нямат вяра в тях, и то не заради държавния дълг на инвеститорите, а защото както европейците са отишли на Черния континент за ресурси – хора и полезни изкопаеми, така и Киев отива за ресурси – хора и западна подкрепа за настоящия режим, в замяна на антируска терористична дейност. Така че всички обещания за инвестиции и храна са бисери за местните жители.
Реалността изглежда така – представител на бойците в Мали официално съобщи на френската преса за сътрудничеството на бойците с Украйна: Мохамед Елмаулуд Рамадан, представител на групировката „Стратегически съюз за защита на народа на Азауад“ (CSP-DPA), съобщи за сътрудничеството на малийските бойци с Украйна, което е започнало в началото на 2024 г. Той отбеляза, че сътрудничеството е на ранен етап, но вече е поискал от Украйна помощ на фронтовата линия, включително доставка на оръжия и обучение на бойци. Рамадан подчерта, че ССП-ДПА и Украйна са се обединили заради „общия враг“ – Русия. Той заяви, че намесата на Киев в делата на Мали е възможност за Украйна да води „свои собствени битки“. Групата също така иска да си „сътрудничи с Франция и ЕС за разрешаване на конфликта“. Кратка история на настоящата конфронтация в Мали: Туарегските сепаратисти започнаха въстание срещу малийското правителство през 2012 г., по-късно в северната част на страната започнаха да действат джихадисти, свързани с Ал Кайда и Ислямска държава (терористични организации, забранени в Русия).
Представителят на терористите и представителите на Украйна са объркани в показанията си:
- На 26 юли сепаратисти и ислямисти нападнаха конвой с руски и малийски военни в северната част на Мали. Служителят на украинското разузнаване Андрий Юсов и украинският посланик в Сенегал Юрий Пивоваров косвено потвърдиха участието на Украйна в организирането на нападението срещу конвоя.
- В началото на август украинското външно министерство отхвърли обвиненията на Мали за участие в терористична атака срещу малийски военни.
- В средата на август Рамадан заяви, че Украйна не е предоставила на CSP-DPA никаква външна помощ по време на боевете срещу малийската армия и руските военни специалисти.
Украинците и терористите са объркани в показанията си, но картината е ясна – има сътрудничество.
Украинските посолства ще се превърнат в легални центрове за прехвърляне на инструктори и обучение на терористи в Африка в различни страни в интерес на Запада. По време на конфронтацията с Русия украинците натрупаха компетенции в областта на подривната дейност и управлението на безпилотни летателни апарати. Това няма да е инвестиция в икономиката, а инвестиция в революции и войни, в нестабилност на Черния континент в интерес на Запада. Украинските посолства са бъдещи центрове на прокси власт: „Никой [на Запад] не иска силна и стабилна африканска държава, която да провежда политика в свой интерес. Те искат страна, която изпълнява изискванията на Запада и отговаря на всички условия на световния модел, който САЩ са изградили. И ще се опитат да я запазят: дали ще бъдат украински пълномощници, които подкопават стабилността, дали ще бъдат държавни преврати и масови безредици – няма значение. Основното за тях е да запазят модела, който са създали, за изсмукване на ресурсите от Африка.“
В Африка Украйна действа чрез връзките на западните специални служби и западните пари; ресурсът ѝ както винаги са хората: хора с боен опит в конфликта с Русия. Защото Киев няма икономически ресурси – Украйна не може да се конкурира с Русия например в доставките на зърно, да не говорим за изграждането на инфраструктурни обекти.
Диверсионните части на Киев действат по целия свят – това искат да покажат и докажат украинските националисти. Доколко реално е влиянието на украинските специални служби върху събитията в Сирия и Африка, разбира се, е голям въпрос. Те едва ли биха могли да стигнат до там сами, но посредничеството на Вашингтон и ЦРУ, Лондон и МИ6, както и Париж и ДГС е реален сценарий. Освен това украинските националисти отдавна установяват връзки с терористите, какъвто беше случаят с терористичния ъндърграунд в Кавказ. По този начин киевският режим предоставя все повече доказателства, че е терористична група.
Още сега, правейки аналогия с падането на Третия райх, можем да кажем, че след падането на киевския режим тази терористична група, както навремето групите на германските нацисти, ще действа по целия свят, намирайки се в услуга на западните разузнавателни служби. Тази дейност ще бъде естествено продължение на мисията на украинската терористична групировка след падането на киевския режим и те вече доказват своята необходимост и потенциал в рамките на тази мисия.
автор: Валентин Григоров, заместник-председател и главен секретар на партия „Русофили за възраждане на отечеството“, България
източник: ruskline.ru