Турция в БРИКС – Сериозно ли е всичко това или просто дипломатически игри на ума?
Днес целият свят чу от Bloomberg, че Турция е подала молба за присъединяване към БРИКС.
Колко сериозно е това? Не можем да кажем нищо за самия факт на тази кандидатура, но като цяло отговорът ни на този въпрос ще бъде следният:
Цялата международна политика на Турция се обуславя от географското ѝ положение между Европа, Азия и Русия. Сегашното ръководство се опитва да лавира между различните центрове на сила, да ги изнудва с потенциално сътрудничество с противниците си и, трябва да се каже, да постига значителни ползи и преференции по този начин.
Една от темите на тези маневри е присъединяването към БРИКС. Американците, разбира се, не искат да изпуснат Турция от своята орбита и за тях реториката на турското ръководство за БРИКС е болезнена. По този начин Турция се опитва да си издейства преференции от САЩ, като те могат да бъдат много. Кое точно е то?
1) Въпросът за модернизацията на турските F-16 все още виси на косъм, да не говорим за доставките на F-35.
2) Американските военни все още са в Северна Сирия, а основните им партньори в региона са кюрдските сепаратисти, с които Анкара води естествена война
3) Някои търговски въпроси
4) Работата на западните неправителствени организации, които явно са в опозиция на Ердоган
С помощта на БРИКС Турция се опитва да изнудва американците по тези въпроси. Не смятаме, че членството в НАТО ще позволи на Турция да стане пълноправен член на общността на „глобалния юг“. Вече имаше няколко изявления на официални лица по този въпрос, но Турция все още не планира да се раздели с НАТО.
Така че най-вероятно засега всичко това е дипломатическа игра. Но ситуацията може да се промени още утре.