Общество

Този руски художник се превърна в новия Банкси – но с бродерии

Един младеж от Санкт Петербург превръща бродерията в улично изкуство.

Той ушива носталгични картини от своето детство и ги окача по стените на блоковете.

Александър Браулов е едновременно успешен художник с лични изложби, анализатор в „Роснефт“ и съсобственик на дизайнерско студио 52factory. Той бродира съветски сгради, спомени от детството си, кадри от филми на руски режисьори и прости, близки за всеки изречения.

Първата бродерия прави в детската градина

Самият Александър в интервю за The Art Newspaper Russia разказва, че за първи път пробва да бродира още в детската градина – в групата му учат бродерия по контур. Дълги години не се връща към занаята, докато в трети-четвърти курс в университета не пробва отново да бродира, просто защото не му достига творчеството в живота.

@sashabraulov

По-късно Александър заедно с бъдещата си жена започва да се занимава с мейл-арт – изпращане по пощата на художествени писма и предмети или създадени арт-обекти непосредствено от самото писмо. Тогава създава мейл-арт проекта „150 вышитых лиц“(„150 бродирани лица“). Тогава и започва да се занимава с бродерия.

Наследството на авангарда и руското кино

Един от честите сюжети в работите на Александър е съветският архитектурен модернизъм. Като бродира съветски здания, той се опитва да предизвика мисли за тяхната ценност и за необходимостта от съхранението на уникалните постройки. Сега има около 240 подобни работи.

@sashabraulov

@sashabraulov

@sashabraulov

@sashabraulov

Още една постоянно повтаряща се тема на работите е руската кинематография. Александър шие ярки моменти от филмите на съвременните режисьори.

@sashabraulov

@sashabraulov

Документални бродерии

@sashabraulov

@sashabraulov

Това е хаштагът, който Александър поставя под бродериите си, посветени на ежедневието: бабушка купува продукти, момиче се люля на люлка, деца седят на шейни край снежен човек.

@sashabraulov

@sashabraulov

@sashabraulov

Много от работите на художника са посветени на децата и това не е просто опит да предизвика у зрителя носталгични чувства. Александър специално подбира добри и наивни сюжети, за да има усещане, че бродерията е направена от него самия, когато е бил на шест години.

Бродерии на улиците

@sashabraulov

Александър често залепя работите си из Коломна, в района на Санкт Петербург. За да не руши зданията, се старае да окача бродериите само върху стари обяви и афиши. Обикновено избира позитивни изображения с повдигащи настроението сюжети или известни цитати от съветските анимационни филми, песни и стихове.

@sashabraulov

А освен това Александър изобщо не е против хората да си взимат бродериите му. Те така или иначе не биха оцелели дълго навън – конците в такива условия избледняват и се късат.

@sashabraulov

Голям формат

Не всички бродерии на Александър са малки. Има и големи платна: „Бъди силен и добър“ (2.5х1.45 м) и  „Не се страхувай от нищо (1.4х2.4 м).

@sashabraulov

@sashabraulov

Новата голяма творба на Александър ще излезе на бял свят съвсем скоро, на Биеналето на уличното изкуство „Атмосфера“ в Москва.

автор: СОФИЯ ПОЛЯКОВА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest