Общество

Този художник буквално подковава бълха и прави най-малкия аквариум в света

Майсторът Анатолий Коненко създава микроминиатюри, които не се виждат с просто око.

Малките движения, необходими за направата на миниатюри, прави между ударите на сърцето си.

Изразът „подковать блоху“ на руски означава да направиш фина филигранна работа. Произлиза от разказа на писателя Николай Лесков, написан в края на XIX в. Според сюжета майсторът от Тула Левша буквално е подковал малка стоманена бълха, направена от английски занаятчии. Така той демонстрира технологичното превъзходство на руските оръжейници. 

Историята на Лесков е измислица, но в съвременна Русия наистина има майстор, който е подковал бълха и е направил стотици други микроминиатюри. Името му е Анатолий Коненко, той е на 69 години.

Пресснимка

Сред произведенията на Анатолий са:

30-милиметров аквариум с живи рибки,

Пресснимка

златна подкова с размери 0,25 х 0,2 мм, миниатюрен модел на бас китара на групата „Scorpions“, Айфеловата кула, намалена сто хиляди пъти, върху антените на комар с размери 3,2 мм, нмини копие на първия изкуствен спътник на Земята 0,05 mm, автографа на първия космонавт Юрий Гагарин, гравиран върху оризово зърно, миниатюрен албум „Космическите завоеватели 1961-2011“ и много други.

Художник и изобретател

„Момиче с ветрило“. Микроминиатюра от картина на Огюст Реноар. Рисуване с акварел върху кости на мамут. Размер 10,2 х15,6 мм.Пресснимка

През 1981 г., година преди да завърши художествено-графичния факултет на Омския педагогически университет, Анатолий си задава въпроса: кой е най-малкият портрет, който може да бъде нарисуван, така че да се разграничат всички детайли на лицето на човек?

Мъниста и обеци на изрезка от ябълково семе. Стъклена чаша. злато. 2,7 мм.

Мъниста и обеци на изрезка от ябълково семе. Стъклена чаша. злато. 2,7 мм.Пресснимка

„Аз съм художник, но второто ми образование е изобретател. Затова художникът и изобретателят в мен се обединяват! Правил съм много неща и в крайна сметка се спрях на факта, че най-непознатото нещо за един художник е, когато рисуваш нещо много, много, много малко.“ – обяснява Коненко.

Ключалка и ключ на крака на мравка. Детайлите на ключалката и ключът са изработени от най-тънката златна плоча.

Ключалка и ключ на крака на мравка. Детайлите на ключалката и ключът са изработени от най-тънката златна плоча.Пресснимка

Чрез проба и грешка той намалява както инструментите за работа, така и размера на изходните материали. Отнема му около 15 години, за да доведе всичко до съвършенство, признава художникът.

Икона

Икона „Владимирска“. Микроминиатюрната икона е изпълнена в акварел върху плоча от бивник на мамут. Размер 5,0 х 7,0 мм.Пресснимка

Сега на Коненко му отнема около месец, за да създаде сложни произведения. Миниаквариумът, който е посочен от Академията за световни рекорди като най-малкият в света, той създава за 3 седмици. Няма микродетайли, но работата с истински хайверни зърна и растителни спори, микроводорасли и капилярна система за подаване на въздух изисква специален подход.

Пресснимка

„Задачата беше там да има живи риби, подаваше се въздух, за да излязат малките въздушни мехурчета, а това е много трудно да се направи във водата“, обяснява Анатолий.

Според него микрочетките и резците в ръцете му се движат в ритъма на сърцето – така пулсират съдовете на върха на пръстите. Следователно, за точна работа, трябва да уловите моментите между ударите на сърцето. „Просто трябва да хванете ритъма и тогава работата ще върви добре. Понякога си пускам и музика за медитация“, казва художникът.

Омски мотиви и чуждестранни изложби

Керван с камила в иглено ухо. Фигурки на камили и водачи от злато. Височина 0,25 мм

Керван с камила в иглено ухо. Фигурки на камили и водачи от злато. Височина 0,25 ммПресснимка

Авторът влага специално значение в микроминиатюри, посветени на Омск, където живее сега. За 300-годишнината на Омск през 2016 г. художникът поставя косъм в средата на буквата „О“ от думата „Омск“, разпръсната с песъчинки върху бяла керамична пластинка. За целта е събран пясък при сливането на местните реки Иртиш и Ом. Освен това всяка буква в думата се състои от песъчинки, чийто брой съответства на номера ѝ в азбуката.

Скакалец с цигулка. Цигулката е с дължина 12 мм. Изработена от орехова черупка, струни от фибростъкло.

Скакалец с цигулка. Цигулката е с дължина 12 мм. Изработена от орехова черупка, струни от фибростъкло.Пресснимка

„Творбата е в нашия музей и мнозина идват, прочитат я и си мислят: „За какво е направено това? За какво ни е? Защо така, а не по друг начин? – ами именно, за да привлече вниманието“, казва Анатолий.

Творбите на Коненко привличат внимание и в чужбина. По различно време са провеждани негови изложби в САЩ, Германия, Франция, Чехия, Испания, Япония, Китай.

Подкована бълха. Работата е извършена по многобройни молби на посетителите на изложбата. Истинска бълха е подкована със златни подкови с размери 0,25 х 0,2 мм.

Подкована бълха. Работата е извършена по многобройни молби на посетителите на изложбата. Истинска бълха е подкована със златни подкови с размери 0,25 х 0,2 мм.Пресснимка

„Хората са еднакво много заинтересовани. Явно искат да усетят магията как може да се работи толкова фино. Те не разбират как една книга може да стане с размер един милиметър. Това не се побира в главата ми, но те го виждат с очите си“, казва Коненко.

Впечатления за осъдените и стойността на произведенията

Бижута

БижутаПресснимка

Има и специална категория фенове на неговата дейност, на които Коненко сам носи работата си. Три пъти месечно посещава местата за лишаване от свобода.

„Има много колонии, просто нямам достатъчно време да посетя всяка, където ме поканят. Затворниците са благодарни зрители, винаги им е интересно да видят това, което е трудно да се намери дори в музеите. Радват се, че им е донесено, показано и разказано. Обикновените хора могат да дойдат в музея. Но тези не могат да дойдат. Затова аз ходя при тях“, обяснява Анатолий.

Коненко и най-малката коледна топка в света

Коненко и най-малката коледна топка в светаДмитрий Феоктистов/ТАСС

В света има само 11 художници, способни да създадат произведения от такъв размер. По принцип това са миниатюристи, работещи в постсъветското пространство.

Цената на такива микроминиатюри като аквариум, подкована бълха, керван от камили, скакалец с цигулка достигна 50 000 евро. Вярно, сега почти всички клиенти са от Русия. Основно Коненко прави миниатюрни книги с илюстрации за продажба. Рисува и в обикновени размери. В неговата зала в Омската библиотека на името на Пушкин са изложени акварелни скици с изгледи от Омск.

Коненко с

Коненко с „Шинел“ от ГоголАлексей Малгавко/Sputnik

Коненко просто обяснява интереса и високата цена на произведенията си: „Това, което прави човешката ръка, винаги е било търсено и е било много скъпо. Занаятчии от цял ​​свят продължават да създават уникални неща, използвайки традиционни техники, и те са много скъпи, защото не можете да създадете нещо подобно във фабрика. Те пазят традициите и правят тези неща, поддържайки търсенето. И техният труд винаги ще бъде оценен.“

Пресснимка

автор: ПОЛИНА ТИХОНОВА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest